Celkem sedmnáct zástupců, kteří uspěli z Trutnovska (9) a Semilska (8) v krajských volbách, začne pracovat v zastupitelstvech.

Mnozí z nich už v Libereckém nebo Královéhradeckém kraji zanechali své stopy v uplynulém volebním období, jiní jsou úplnými nováčky. Všichni však začnou brzy naplňovat deklarované cíle. Bude upřednostněna práce pro rozvoj regionů před politickými ambicemi?

Krajští zastupitelé představují své cíle

S rozdílnými výsledky dopadly krajské volby v mapovaných regionech. Zatímco v Libereckém kraji uspěli nejvýrazněji zástupci uskupení Starostů, na Královéhradecku výrazně nejvíce hlasů posbírali členové či příznivci hnutí ANO 2011. Všichni zvolení krajští zastupitelé z okresů Trutnov a Semily odpovídali na dvě otázky. V prvním případě se redaktoři ptali na osobní význam volebního úspěchu, ve druhém na prioritní cíle každého
z nich.

Královéhradecký kraj – zastupitelé za okres Trutnov

IVAN ADAMEC, ODS - 56 let, poslanec, Trutnov

„Být třetí na bedně v počtu všech subjektů, které ve volbách uspěly, je pro ODS solidní výsledek. V absolutních číslech, když pomineme procenta, je počet hlasů pro nás téměř shodný jako v minulých krajských volbách. Chci pracovat pro kraj. Do krajského zastupitelstva se dostalo devět subjektů. Pět stran si po volbách podalo ruce a jsou schopné zajistit nadpoloviční většinu. Už prezident Václav Havel říkával: ´Vítězem komunálních voleb není ten, komu dali lidé nejvíc hlasů, ale ten, který je schopen vytvořit koalici.´ A to platí i u krajských voleb. Zdaleka však ještě nejsme u konce, vyjednávání o krajské vládě stále pokračují."

STANISLAV FRIEDRICH, ANO 2011 - 56 let, invalidní důchodce, Trutnov

„Zvolení do krajského zastupitelstva pro mě znamená hlavně velký závazek vůči voličům. Budu se snažit pracovat pro svůj kraj, pro své voliče, ale také pro město Trutnov, jak nejlépe umím. Preferuji poctivou práci a stojím si za svým slovem. Práce v dolech podlomila mé zdraví, přesto se nevyhýbám novým výzvám. Sám nejlépe vím, jak se žije důchodcům, trvale postiženým lidem, nemocným i potřebným. Chci se soustředit na sociální oblast ve smyslu posílení domácí sociální péče a větší zapojení seniorů do života. I důchodcům sluší na tváři úsměv."

JAN JAROLÍM, ANO 2011 - 42 let, starosta, Dvůr Králové n. L.

„Jsem rád, že má Dvůr Králové konečně na kraji hned dva zástupce. Hrozně bych chtěl poděkovat těm, kteří mi ten hlas hodili. Byl to takový barometr, jestli je cesta, kterou jsem se vydal, správná. Tohle je pro mě dobrý signál, že snad ano. Nadělil jsem si další balík práce, která jde na úkor snížení volného času. Ale vidím za tím naše město, něco, co by pro celý Dvůr Králové mohlo něco znamenat. Jako krajský zastupitel bych chtěl ostatním i v Hradci ukazovat, že pod Krkonošemi se nachází významný region s obrovským turistickým i geografickým potenciálem. S tím souvisí potřeba dopravy, která je v celém našem regionu prvotním problémem."

ADOLF KLEPŠ, TOP 09 - 52 let, náčelník Horské služby, Šp. Mlýn

„Volební výsledky jsou známkou důvěry lidí, kterou bych nerad zklamal. Beru to jako velký závazek, počítám s velkou časovou náročností, ale s tím jsem do toho šel. Je potřeba poděkovat voličům, že vzali rozum do hrsti. Pokud se podaří sestavit koalici, jak je navržená a předjednaná, tak si myslím, že to bude velice pozitivní pro Královéhradecký kraj. Těším se, je to výzva. Do voleb jsem šel i proto, aby se nám podařilo prosadit něco pro region, pro obce, pro rozvoj cestovního ruchu, k němuž mám nejblíž, stejně tak ke krizovému řízení. Na krajské úrovni jsem nováčkem, musím se nejprve se vším seznámit, to bude první úkol."

EDITA VAŇKOVÁ, ČSSD - 57 let, ředitelka ZŠ, Dvůr Králové n. L.

„Zpočátku to pro mě bylo docela dlouhé čekání, protože jsem nevěděla, jestli mě někdo nepřeskočí zespodu. Jsem pochopitelně ráda, že mohu naše město zastupovat na krajském úřadu. Budu prosazovat, aby se naše dvorská nemocnice udržela v síti nemocnic. Je tu proto zapotřebí vybudovat nové operační sály. To je můj první a stěžejní úkol. Mezi další cíle patří opravy komunikací a dobrá dopravní obslužnost. Pro celý náš region je důležitá dostavba dálnice D11. Jako kraj můžeme vyvíjet tlak na stát, aby se stavbou pospíšil, protože je to důležité nejen pro dopravu v celém regionu, ale i pro zaměstnanost."

MARTIN JIRÁNEK, Piráti a SZ + Změna pro KHK - 38 let, marketingový poradce, Trutnov

„„Volební výsledek mě samozřejmě moc potěšil, krajské zastupitelstvo v nás dostalo novou krev. Děkuji moc voličům. Jejich důvěra mě velmi zavazuje, i proto, že se s mnoha z nich osobně v Trutnově potkávám. Na začátku práce v krajském zastupitelstvu to pro mě jako pro nováčka určitě bude hlavně o získávání informací a zkušeností. Následně pak chci navázat na aktivity, které dělám u nás v Trutnově, aby se kraj více otevřel, komunikoval a byl pro lidi transparentnější. A hlavně chci do Královéhradeckého kraje přinášet inovace a nové nápady."

KAREL KLÍMA, Koalice pro Kh kraj - 59 let, invest. technik, Hostinné

„Z osobního hlediska mám radost, protože k získání mandátu do zastupitelstva Královéhradeckého kraje došlo na základě preferenčních hlasů, navíc na silně složené kandidátce. Ovšem z množství mandátů pro naši Královéhradeckou koalici mnoho nadšen nejsem, ztratili jsme totiž dva mandáty. V současné situaci nejsme subjektem, který by míchal povolebními kartami, nabídka na koalici nás nijak neurazila, neděsíme se toho. Cílem bude, aby se některé záležitosti na Trutnovsku dostaly do větší pozornosti, hlavní myšlenkou je pracovat na silnicích druhé a třetí třídy s návazností na budoucí dálnici."

JAN SOBOTKA, Starostové a Východočeši - 55 let, starosta, Vrchlabí

„Velmi dobrý výsledek, ačkoliv jsme čekali trošku lepší. Ovšem minule nekandidovalo ANO. Jsem hrozně rád, že lidé z Vrchlabí a okolí moji práci vnímají a podpořili mě, je to příjemné. Moje ambice byla dostat se do krajského zastupitelstva. Dojednaná koalice je široká, ale mám zkušenost, že právě širší koalice bývá snadnější pro dohodu, lidé mají snahu se domluvit. Navíc v ní jsou zkušení politici, někteří jsou schopni ústupků, aby se dohoda zrodila. Slovo, které jsme dali v sobotu, nebudeme měnit. Chtěl bych se zabývat regionálním rozvojem, v tomto výboru jsem již pracoval a mám s tím i zkušenosti."

ZDENĚK ONDRÁČEK, KSČM - 47 let, poslanec, Trutnov

„I když jsem žádnou kampaň před volbami nevedl, byl jsem zvolen a v naší straně jsem navíc dostal nejvíc preferenčních hlasů, za což voličům chci samozřejmě poděkovat. A cíle? Práce se má dělat pro lidi. Rád bych pokračoval v činnosti kontrolního charakteru jako dosud. Uvidím, co mi případně bude nabídnuto. Pokud to bude například účast v některém z výborů, jsem na to připraven. Jsem učenlivý a budu pracovat ku prospěchu lidí, které zastupuji. Dosud se v kraji věci projednávaly na zastupitelstvu nejen v koalici, ale i s opozicí. A při hlasování se pak ukázalo, že shoda byla většinou napříč politickým spektrem."

Liberecký kraj – zastupitelé za okres Semily

JAN FARSKÝ, Starostové pro LK - 37 let, poslanec, Semily

„Výsledek je krásný, je potřeba vyjádřit poděkování nejen voličům, ale také starostům. Ti dokázali vytvořit silnou skupinu a dotáhnout volební kampaň až do regionu. Stěžovat si, že lidi nezajímá krajská politika, není řešení. Je potřeba se podívat do zrcadla a pracovat. U nás se výsledky dostavily. V dalším období bude na Liberecku velkým tématem určitě zdravotnictví. Jde o nemocnice v České Lípě, Turnově, Liberci, Jilemnici, Frýdlantě i Semilech. Starostové nesou zvolením odpovědnost za oblast zdravotnictví. Lidi nezajímá, kdo je majitelem kterého zařízení, ale dostupnost lékařské péče."

TOMÁŠ HUDEC, ČSSD - 45 let, živnostník, Turnov

„Čekali jsme o něco lepší výsledek. Čtyři získané mandáty pro ČSSD jsou na vytvoření koalice málo. Stal jsem se nováčkem v krajském zastupitelstvu. Všemu se budu muset naučit a věřím, že začneme brzy pracovat. Protože jsem členem turnovského zastupitelstva, kde působím i v městské sportovní dozorčí radě, určité zkušenosti ze samosprávy mám. A v okruhu sportu bych mohl být užitečný. Jinak souhlasím, že důležitou oblastí k řešení pro další období je zdravotnictví. I v Turnově jsme schválili stavbu nové liberecké nemocnice. Je to zapotřebí."

HANA MAIEROVÁ, Starostové pro LK - 62 let, nám. hejtmana, Turnov

„Mám radost za Starosty, jsem potěšená i z mého osobního výsledku. Jsem připravená pracovat v zastupitelstvu a ve výboru pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči, kde chci navázat na práci, kterou jsem vykonávala jako radní pro tento resort. Vedle dalších investičních akcí máme v tomto resortu před sebou dva velké projekty. Jeden se týká Muzea Českého ráje v Turnově, máme již schválenou dotaci na expozici horolezectví, dojde ke kompletní přestavbě stávající galerie. Naději na dotaci máme i pro modernizaci Severočeského muzea v Liberci, to je další projekt."

LENA MLEJNKOVÁ, Starostové pro LK - 41 let, starostka, Semily

„Z výsledků mám radost a děkuji voličům, že nám dali důvěru. Prokázalo se, jak je důležité, že jsme lidem blízko a oni vědí, že má naše práce smysl. To ve volbách ocenili a je to zavazující. Na kraji budeme pokračovat v naší započaté práci. V uplynulém období jsem jako nováček přišla mezi matadory, starosty, kteří vědí, o čem ta práce je. Byla to obrovská škola a jsem za ni vděčná. Jsem ráda, že se řada mých kolegů do zastupitelstva opět dostala a těším se i na ty nové, kteří byli zvoleni."

TOMÁŠ HOCKE, Starostové pro LK - 41 let, starosta, Turnov

„„Moc děkuji všem lidem na Turnovsku i jiným, kteří mě vykroužkovali na třetí místo. Já jsem do toho šel trochu s tím, že budu na dvacátém místě, protože bitva o přední místa na kandidátce je vždycky veliká. Takže jsem to bral jako vabank, že buď zůstanu jen jako starosta Turnova nebo si k tomu přidám ještě i starosti o kraj. Ale že ti lidé musí chtít, abych si ty starosti přidal. Takže všem moc děkuji, protože teď ty starosti mám. V každém případě beru preferenční hlasy jako svůj veliký závazek vůči voličům, který se pokusím v práci pro kraj co nejlépe využít."

MICHAL KŘÍŽ, ANO 2011 - 35 let, jednatel spol., Turnov

„Všem voličům bych chtěl poděkovat za podporu našeho hnutí a také za získání preferenčních hlasů, beru to jako úspěch a za získanou podporu jsem opravdu rád. Již jsem se podílel na programu regionálního rozvoje kraje, umím rovněž pracovat s evropskými dotacemi, v tomto ranku bych chtěl být při práci pro kraj užitečný. Zároveň bych chtěl, aby se rozdělily Hotelová škola a Integrovaná střední škola v Turnově a vznikly tak dvě školy. Rovněž bych byl moc rád, abychom se v rámci kraje začali vážně bavit o obchvatu Turnova s napojením na silnici S6."

VLADIMÍR MASTNÍK, Starostové pro LK - 69 let, kr. radní, Lomnice nad Popelkou

„S výsledkem voleb jsem pochopitelně spokojený. V dopravě jsme na Libereckém kraji během uplynulého volebního období udělali opravdu kus práce. Voliči to zřejmě vnímali dobře, posoudili to a dali nám hlasy, za což jsme velice rádi a děkujeme za to, takové přízně si opravdu vážíme. Na Libereckém kraji bych se rád, stejně jako tomu bylo dosud, dál věnoval dopravě a dopravní obslužnosti. Cílem rozhodně je, aby silnice fungovaly a jejich stav se i nadále zlepšoval. To je jednoznačný cíl, to asi chtějí všichni občané v kraji."

JIŘÍ ULVR, Starostové pro LK - 44 let, starosta, Studenec

„Je potřeba vyjádřit poděkování voličům. Výsledek je ještě lepší, než jsme očekávali, což nás samozřejmě moc těší. Volají a gratulují nám lidé z celé republiky. Cílem je pochopitelně pokračovat v tom, co jsme nastartovali. Je třeba snižovat zadluženost kraje a napnout síly na řadu oblastí. Chceme docílit toho, aby byly k dispozici alespoň stejné peníze na opravy silnic druhé a třetí třídy. Čeká nás spousta práce v oblasti zdravotnictví. Je potřeba pomoci i semilské a jilemnické nemocnici. A musíme se zaměřit i na školství."