Někteří se na penzi vyloženě těší a doslova stříhají metr, aby už tam byli. Jiní si naopak neumějí moc představit, že by se obešli i v pokročilejším věku bez pracovního vytížení.

„Hranice pro odchod do důchodu je vždy dost sporná záležitost, kterou každý řeší. Moje matka odcházela do důchodu o pět let dříve než mám jít já. To je obrovský rozdíl," říká Jana M. z Trutnova. „Šoupli jsme jí na léto děti a mohli se plně věnovat zaměstnání," přidává praktickou zkušenost. Ležet na kanapi se ovšem řadě penzistů nechce. „Každá koruna dobrá," mají často argument. Důchodci si chtějí přivydělat i v pokročilejším věku. Jenže mladí to často berou jako diskriminaci. „Generace v důchodovém věku je vděčná, pokud si může přivydělat. Starší lidé jsou šikovní a zruční, rádi vypomůžou. Ale zpravidla je to spíš o méně fyzicky náročné práci, takzvané sedavé," vyslovil se k tématu jeden z místních zaměstnavatelů.

Mladý furt „čuměj" do telefonu a důchodci si zase chtějí přivydělat

Zastropování odchodu do důchodu v 65 letech, které jednomyslně tento týden schválila vláda, otevřelo mnohaletou diskusi ohledně pracovního vytížení lidí v důchodovém věku. Jak to zvládají? Je dobře, když si něco přivydělají k důchodu, o kterém často mluví jako o almužně? Nezabírají místa mladým, kteří těžko shánějí práci? Diskuse, plná různých otázek a odpovědí, znovu nabírá na obrátkách.

„Mě to docela štve, abych pravdu řekla. O jedno místo jsem dlouho bojovala s jednou důchodkyní. Přišlo mi docela divný, že dávají přednost někomu staršímu, já mám přitom rodinu s dětmi. Až po roce se to změnilo, ale bylo to docela hustý," uvedla svůj příběh Iva K. z Trutnova.

„Mladý, mladý. Ruce mají dozadu a jen by chtěli víc a víc peněz. Furt jen čuměj do telefonu. Pracovní morálka byla za nás úplně jiná. Nevím, proč bychom nemohli dělat, když to zvládneme. Důchod, to je almužna, taky musíme z něčeho žít," zanadával si Josef T. Sám ale uznal, že lidé v jeho věku by už neměli vykonávat manuálně těžkou práci. „To jo, s tím souhlasím."

Přivydělat si ve vyšším věku nepovažuje za nic špatného ani Jiří A. „Víte, potom, co jsme se dostali do důchodového věku, jsme se museli přestěhovat do menšího bytu, protože jsme nezvládali platit nájem. Žít jenom z důchodu je dost složité." Neustále posouvaná hranice odchodu do důchodu by měla mít, pokud projde schválením v parlamentu, pevnou hranici 65 let. Je to málo či hodně? „Hranice se pořád posouvala. V kolika by pak šli do penze dnešní třicátníci? V sedmdesáti? Umíte si představit, jak by v takovém věku zvládali osmihodinovou pracovní směnu? Asi ne. Takže by byli jako bez práce nebo jak by se to řešilo?" pokládá si řadu otázek Petra K.

(br)

Kdy půjdete do důchodu? V pětašedesáti?

Strop věku pro odchod do důchodu chce vláda stanovit na 65 let. V Evropě je vyšší hranice třeba ve Finsku, Irsku, Řecku, Itálii nebo Portugalsku o rok, o dva. Někteří odborníci ale tvrdí, že to v budoucnu pro ekonomiku země nemůže stačit. Česká vláda pro návrh hlasovala jednomyslně, podle ní to prý kromě jiného znamená, že lidé v produktivním věku budou moci lépe plánovat a po odchodu z pracovního života získají možnost kvalitně stráveného stáří. Novela zákona ovšem počítá s tím, že věková hranice se bude každých pět let přezkoumávat podle údajů Českého statistického úřadu. Lidé by však podle představ ministrů měli strávit čtvrtinu života v penzi. Materiál nyní míří do Poslanecké sněmovny. I tam zřejmě návrh projde. Bude to ale platit i po volbách?