A právě příznivci „boje zblízka“ (přeloženo z hebrejštiny), měli setkání v Prkenném Dole. Letní kemp pro pět desítek účastníků vedl Rune Lind z Norska.
„Máme tu naše studenty, kteří se umění Krav Maga věnují pod vedením instruktorů, i ty, kteří tuto možnost běžně nemají. Působíme v osmi městech a pravidelně se tomu věnuje asi tisíc lidí,“ uvedl ředitel české sekce Jakub Otipka.

Součástí kempu je výuka samotných technik sebeobrany i fyzický a mentální trénink. „Věnujeme se proto i přednáškám a rozebírání modelových situací. Umožníme lidem si i prakticky vyzkoušet, jak čelit útokům na místech, kde k tomu nejčastěji dochází. Například při přepadení v autě, autobuse a v uzavřeném prostoru,“ doplňuje Otipka.

Pro běžného člověka je Krav Maga hlavně jednoduše zapamatovatelnou obranou, umožňující například ubránit se a utéct, případně zabránit útočníkovi v napadení ostatních osob. Existují však i směry policejní a armádní, které vycházejí ze stejných principů, avšak jednotlivé taktické postupy a techniky jsou uzpůsobené výchozím situacím.

„Na letní kempy se snažíme zvát instruktory ze zahraničí. Přestože systém jako takový je jednotný, každý z nich do výuky vnáší své prvky a tím je to pro účastníky zajímavější. Vloni tu byl například Tommy Bloom ze Švédska, nejvyšší instruktor mimo území Izraele. Nyní přítomný Rune Lind je zase vrchní instruktor norské armády,“ říká Otipka.

Zakladatelem umění Krav Maga je Imi Lichtenfeld, který musel v roce 1940 opustit Bratislavu, nalodil se na loď s emigranty a mířil do Palestiny. V Černém moři pak plavidlo ztroskotalo a byl zachráněn britským námořnictvem. Následně vstoupil do československých legií. Po válce se v izraelské armádě dvě desítky let věnoval fyzické přípravě a výcviku boje zblízka členů složek IDF. Po odchodu z aktivní služby začal s upravováním systému Krav Maga pro potřeby civilistů.