Poutníci přicházeli z české i polské strany. Na Sněžce bylo v poledne polojasno a okolo 12 stupňů Celsia. "Bohoslužby se zúčastnilo asi 600 lidí," řekl mluvčí královéhradeckého biskupství Pavel Sršeň.

Poutníci na Sněžku vyrazili ráno z několika směrů, například z Pece pod Sněžkou či z Polska. Hlavní proudy se setkaly v Obřím sedle u polské Slezské boudy a pak společně pokračovaly na vrchol.

Bývalý prezident Václav Klaus při Svatovavřinecké pouti na Sněžce.
Klaus o své kauze: Jsou to covidovské hrátky. Objasnil nákup bytu v Černém Dole

"Letos jsme měli skvělé počasí, nebylo horko ani zima, šlo se v pohodě. Na Sněžce bylo dnes obrovské množství lidí, hodně poutníků z Polska. Odhadem bylo v oblasti Sněžky, tedy na vrcholu a okolních cestách, určitě ke 2000 lidí," uvedl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.

Vizualizace
V Peci pod Sněžkou vyroste krytý bazén, parkovací dům či nové lanovky

Středeční akci si nenechal ujít také krajinný ekolog a krkonošský patriot Pavel Klimeš. Podle něj tradice Svatovavřinecké pouti na Sněžku sahá do 17. století, kdy kaple vznikla. "Původně tam byly čtyři poutě za rok, ale dosud se udržela jen ta Svatovavřinecká," připomněl Klimeš.

Bývalý prezident Václav Klaus při Svatovavřinecké pouti na Sněžce.
VIDEO: Klaus dostal na Sněžce nabídku na kachlová kamna, pochválil návštěvnost

Svatovavřinecká pouť na Sněžku má pro něj také význam sousedského setkávání z obou stran státní hranice. "Beru to jako příležitost k potkání se s přáteli, známými. V Krkonoších je to svého druhu nejstarší dochovaná akce. Podobné jsou třeba i v Alpách, kde jsou ale četnější, protože tam kontinuita komunity trvá staletí. Svatovavřinecká pouť na Sněžku je zajímavá také tím, že je přeshraniční," řekl Klimeš.

Wolfgang Berger je náčelníkem Horské služby v okrsku Pec pod Sněžkou.
Rekordmani z Pece. Horská služba měla letos nejvíc zásahů v historii

Také ve středu někteří návštěvníci Sněžky využili k přepravě na nejvyšší českou horu kabinovou lanovku z Pece pod Sněžkou.

Pouť na Sněžku se koná tradičně na svátek svatého Vavřince, který je patronem kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.

Sněžka se plní turisty v červnu, vrací se zahraniční návštěvníci.
Další zdražení. Cesta lanovkou na Sněžku bude stát o prázdninách šest stovek