"Hygienická stanice hlavního města Prahy nám zaslala podnět ke spáchání přestupku panem Václavem Klausem starším. K přestupku mělo dojít tak, že v únoru vycestoval z Prahy, překročil hranice uzavřeného okresu a jel do svého bytu v Černém Dole," uvedl tajemník Městského úřadu ve Vrchlabí Pavel Řehák.

Vrchlabský úřad se nyní bude případem zabývat. "Musíme prověřit, jestli k přestupku opravdu došlo. Budeme zjišťovat, jestli překročení hranice okresu Trutnov bylo důvodné nebo nedůvodné. Následně vyhodnotíme, jestli se jednalo o přestupek či nikoliv. Maximální pokuta je v tomto případě do dvaceti tisíc korun. V případě prokázání viny se by jednalo o porušení krizového opatření vlády," upřesnil Pavel Řehák.

Bývalý prezident Václav Klaus
Další porušení? Exprezident Klaus strávil víkend na uzavřeném Trutnovsku

Městský úřad má podle něj zákonnou lhůtu jeden rok na projednání přestupku. Tak dlouho řešení případu bývalého prezidenta trvat nebude, ačkoliv přestupkové oddělení ve Vrchlabí je dost vytížené. "Kolegyně na přestupkovém oddělení řeší ještě případy z ledna, kdy to ve Špindlerově Mlýně hodně žilo. Docházelo tam k většímu množství porušení vládních opatření, například otevření restauračních zahrádek nebo konzumaci alkoholu na veřejnosti. Policie nás zásobovala každý víkend zhruba deseti oznámeními," řekl tajemník Městského úřadu Vrchlabí.

Podle mluvčího Institutu Václava Klause Petra Macinky Klaus neudělal nic špatně. Než se vydal do svého horského apartmánu, obrátil se na Krajskou hygienickou stanici Královéhradeckého kraje a ptal se, za jakých podmínek se smí do Černého Dolu vydat. Dozvěděl se, že musí mít s sebou výpis z katastru, že mu byt patří. Podle mluvčího kvůli tomu cestu o týden odložil, aby si dokumenty stihl opatřit.

Zahájení očkování vakcínou Moderna v pondělí 1. března 2021 v Praze.
Měli jste covid? Pak vám stačí jedna dávka vakcíny, tvrdí studie

"Při vjezdu na území okresu Trutnov byl dokonce kontrolován policejní hlídkou, která zmiňované dokumenty na místě prověřila," řekl Macinka.

Na případ upozornil web Seznam Zprávy, který uvedl, že případ Václava Klause řeší Městský úřad Trutnov. Web Vrchlabinky.cz však správně upřesnil, že případný přestupek se nebude řešit v Trutnově, ale ve Vrchlabí.

Václav Klaus v minulosti několikrát vystupoval na veřejnosti bez roušky nebo jiné ochrany obličeje. Kvůli říjnovému vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze dostal na konci ledna pokutu 10 tisíc korun od pražské hygienické stanice. Proti rozhodnutí podal odpor.