Rodiče, kteří posílají své děti na tábory v obavách o jejich zdraví, mohou zůstat podle všeho v klidu.

Kontroly problémy neodhalily

Ústecká hygiena provádí namátkové kontroly se železnou pravidelností a po prvních patnácti návštěvách hlásí její pracovnice Jaroslava Čadová příznivý stav: „Zaměřili jsme se na všechno, kontrolujeme stravování, ubytování dětí, hygienické podmínky. Úroveň táborů se zvyšuje, je vidět, že vedoucí mají praxi.“ Jediný problém tedy může nastat pouze u nehlášených tábořišť, na taková ovšem ústečtí hygienici letos ještě nenarazili.

Dagmar Švadlenková, která má na hygienické stanici v Pardubicích na starost děti a dorost, pak zmiňuje další příznivý fakt. Klíšťata a komáři, postrach letních radovánek, zatím v kraji zůstávají za očekáváním. A to i přes ničivé povodně, které měly jejich nárůst, minimálně na severní Moravě a v jižních Čechách, podstatně urychlit. „Kde je na táborech pokosená tráva, tam nemají s klíšťaty problém. Jsou tak deset, patnáct centimetrů nad zemí, nepadají na nás zhůry. Navíc třeba na Chrudimsku jsou vedoucí důslední, děti mají ve vybavení repelenty. Když jdou do lesa, použijí je a klíšťat mají minimum. Tento postup mohu jedině doporučit,“ uvedla Švadlenková.

Vody se bát nemusíte

S letními prázdninami pochopitelně ožívá zájem o vodní plochy v regionu. Na Orlickoústecku v minulých letech nebyl problém jak s těmi přírodními, tak i uměle vybudovanými. A jak říká Jitka Seidlová, vedoucí oddělení obecné a komunální hygieny v Ústí nad Orlicí, letos se zatím situace také vyvíjí příznivě. „Provádějí se další odběry na Pastvinské nádrži a v rybníku u Lanškrouna. Výsledky těch dosavadních vyhovují,“ přináší dobrou zprávu pro všechny vodomily a pokračuje: „Lanškrounský rybník má sice sníženou průhlednost vody, ale to není nic nového. Pastviny problematické v žádném ohledu nejsou.“

Co se týká plováren, ty zatím hygienici ještě nezkontrolovali všechny. Například prvorepubliková Tyršova plovárna ve Vysokém Mýtě, jež je návštěvníkům otevřena denně od devíti do devatenácti hodin, se s nedostatky zatím nepotýká. „Odběr jsme tam již prováděli a kvalita vody je taktéž vyhovující,“ ujišťuje vysokomýtské plavce Jitka Seidlová.