Příjemná procházka v lese se může snadno změnit v noční můru a několikaměsíční pracovní neschopnost. A to v případě, že si jako suvenýr přinesete z vycházky přisáté klíště.

Infekční oddělení liberecké nemocnice hlásí letos zatím jednoho hospitalizovaného pacienta s klíšťovou encefalitidou. „Pacientem byl dvacetiletý mladík, u něhož jsme zaznamenali dobrý průběh nemoci. Horší bývají pacienti s přibývajícím věkem,“ informoval Adam Vitouš, primář infekčního oddělení Krajské nemocnice Liberec.

Jak doplnil, mezi ty nejtěžší následky nemoci patří například i ochrnutí rukou. K tomu však dochází přibližně ve třech procentech. Sedm procent nemocných však encefalitida potrápí natolik, že výjimkou není i tří až čtyřměsíční omezení pracovní činnosti. „U pacientů dochází například k takovým komplikacím, jakými jsou ztráta paměti nebo poruchy soustředění,“ vysvětlil primář.

Lékaře by měly postavit do pozoru vysoké horečky a bolesti hlavy, zejména v období od jara do podzimu. Pacienti, pokud se jich doktor nezeptá, by sami měli nahlásit, že na sobě objevili přisáté klíště. „První příznaky se mohou objevit po čtyř dnech, ale klidně i po třech týdnech,“ upozornil Vitouš.

V případě uvedených příznaků a přisátí klíštěte by mělo na řadu přijít vyšetření mozkomíšního moku na zánět a v případě pozitivního výsledku pak již cílené vyšetření na encefalitidu.

O štěstí, jaké měl mladík hospitalizovaný v liberecké nemocnici, nemůže mluvit myslivec z Českolipska. Ten se s onemocněním v ústecké nemocnici potýká již od konce dubna, kdy se u něj objevily první příznaky. Do současnosti leží v nemocnici. Jsou to zatím dva jediní letošní pacienti v celém kraji s klíšťovou encefalitidou. Daleko vyšší počet je nemocných s lymskou boreliozou. „K pátku minulého týdne máme nahlášených 52 případů boreliozy,“ informovala Jana Prattingerová z Krajské hygienické stanice Libereckého kraje. Letos dokonce pracovníci KHS provedli i sběr a následné vyšetření klíšťat.

„Přítomnost viru klíšťové encefalitidy byla potvrzena pouze v okrese Česká Lípa v okolí obce Svojkov. Vyšetření na lymskou boreliozu prokázala přítomnost původce onemocnění u klíšťat ve všech vyšetřovaných lokalitách. Průměrná promořenost klíštat z vyšetřených lokalit je 40 procent,“ uvádí Zuzana Balašová, tisková mluvčí KHS.

Z výsledku vyšetření plyne důrazné doporučení - po návratu z přírody je nutné pečlivě prohlédnout celé tělo a přisátá klíštata co nejdříve odstranit.

Pavlína Stránská