Jakmile se rozsvítí reflektory, je to opravdová idylka. Horské kluziště pod širým nebem je totiž otevřené nejen odpoledne, ale také večer. „Přijde mi to nádherné. Strašně se mi líbí, že kluziště je v přírodě, a jak je osvětlené, tak má krásnou atmosféru. V lyžařských střediscích je to neobvyklé,“ okouzlila maloúpská rarita paní Barboru, která přijela do Krkonoš z Hostivic na pětidenní pobyt s manželem a dětmi. Vedle lyží tak využili i brusle, těsně před tím, než se místní boudaři začali sjíždět na skútrech a s výstrojí a hokejkou na zádech k večernímu hokejovému zápasu.

Nové místo za skibarem

V sobotu byla ledová plocha poprvé v zimní sezoně otevřená. Premiéru měla loni, kdy mobilní kluziště vyrostlo na hřišti za Boudou Malá Úpa. Letos ho majitelé ze SKiMU přesunuli na místo přímo vedle sjezdovky.

„Kluziště se těšilo velikému zájmu a měli jsme opravdu silnou zpětnou vazbu. Měli jsme ho na ploše, vypůjčené od jiného podnikatele. Bylo to dočasné řešení,“ vysvětluje Nikola Schimmer, zástupce ředitele Skiareálu SKiMU Malá Úpa.

Ledová plocha v Malé Úpě se sofistikovaným chladícím systémem nyní stojí na pozemku bývalého tenisového kurtu, za horským aprés-ski barem SKiMu House. „Museli jsme provést drobné terénní úpravy, hlavně srovnání do úplné roviny. Místo je zasazené do stromového porostu a vypadá opravdu skvěle,“ říká Schimmer. Oproti loňskému prvnímu roku se rozhodl investor kluziště rozšířit o dva metry, aktuálně má rozměry 24 x 14 metrů.

Na rozdíl od klasických systémů, používajících různé druhy trubkových konstrukcí chladící plochy, je systém mobilního kluziště založen na mnohem účinnějších technologiích s chladícími koberci a rošty. Systém chladících žebrovaných trubek dokáže s mnohem vyšší účinností přenést chlad do tvořícího se ledu a společně tak snížit energetickou spotřebu kluziště až o 20 procent.

Specifická údržba

Venkovní ledová plocha v horách, v tisíci metrech nad mořem, vyžaduje náročnou údržbu. „Ať sněží, prší nebo fouká, stále je potřeba držet ledovou plochu čistou,“ popisuje zástupce skiareálu a pokračuje: „Když se údržba kluziště zanedbá, je pak velmi obtížné dostat ho do provozuschopného stavu. Díky poloze a vysoké nadmořské výšce je to tedy opravdu náročné.“

Lidé si můžou přijet zabruslit na Pomezky v pondělí, čtvrtek a sobotu, vždy od 13 do 16 hodin. Večerní bruslení pod umělým osvětlením je otevřené v úterý a v pátek od 18 do 20 hodin. Mimo tuto dobu je možné pronajmout si kluziště na hokejový zápas. Vstupné je 120 Kč pro dospělou osobu a 90 Kč pro děti do 10 let. Kupuje se v hotelu Hořec v půjčovně SkiMU Aktiv. Kdo by si chtěl zahrát hokej se svojí partičkou na nejvýše položeném kluzišti v ČR, stačí objednat pronájem ledové plochy. Stojí 2000 Kč na hodinu a půl.

Hokej s Robertem Zárubou

Místní boudaři loni sestavili hokejové mužstvo Malá Úpa Horals. Na nejvýše položeném kluzišti v ČR vyzvali protivníky z Pece pod Sněžkou, Horního Maršova či Svobody nad Úpou. V Malé Úpě si dokonce zahrál hokej sportovní komentátor České televize Robert Záruba.

„V únoru tady hrál s týmem Český lev, za který nastoupili i režisér Jan Prušinovský (seriál Okresní přebor) a scenárista Petr Kolečko (Most!). Před dvěma týdny jsme hráli v Praze odvetu. Oba zápasy jsme vyhráli, 16:6 a 25:19,“ chlubí se jeden z členů hokejové partičky z Malé Úpy Radek Holub z Chaty Moravanka.

„Hrajeme čtyři na čtyři. Hokej je na takovém kluzišti houževnatější, urputnější. Bojovnost někdy převyšuje hokejové umění,“ přiznává. Horské kluziště na Pomezkách si vychutnává. „Je to nádherná idylka. Kolem vás zasněžené sjezdovky, hvězdy na nebi. Kouzelné místo,“ říká Radek Holub.