Úderem úterní půlnoci se možná hodně řidičů zbavilo nejen noční, ale i denní můry.

Po měsíci zmizely ze silnice v Kocbeřích zákazové značky a obec je opět průjezdná. „Konečně… Jezdit po objízdných trasách zabralo hodně času a nervů. Třeba zda se v Pilníkově nedostanu do zácpy u semaforu," oddechl si řidič Petr, který každý den dojíždí do práce z Jaroměře do Trutnova a kvůli objízdné trase si prý musel každé ráno dávat „fóra" půl hodiny.

Svým způsobem si oddychla i samotná obec Kocbeře, kde každodenní ruch aut sice na měsíc ustal, ale na hluku v obci se to nikterak neprojevilo. „Na provoz jsme si za ta léta zvykli. Kdo by však čekal při výluce klid, nedočkal se. Vždyť nám tu celou dobu drnčely pod okny pracovní stroje," řekla starostka obce Eva Rezková, které více než samotný ruch, vadila neomalenost a bezohlednost některých řidičů.

„To bylo šílené. Vůbec nerespektovali zákazy vjezdu. Jejich neomalenost byla do nebe volající," uvedla starostka. Naopak si pochvalovala rychlost stavební firmy i novinky na průjezdu, který se neopravoval přes půl století. „Ani starší lidé nepamatují, že by se dělala v obci na silnici takováhle velká rekonstrukce," dodala Eva Rezková. Opravený povrch vozovky však není jedinou novinkou. Kocbeře se od úterka staly bezpečnější obcí. A to jak pro řidiče, tak hlavně pro místní obyvatele. „Přibyla dešťová kanalizace, některé úseky silnice se zpřehlednily, přibyly chodníky a také čtyři přechody pro chodce," vyjmenovala starostka. Novinky pro chodce přivítali i místní.

Řidiči si oddechli. Cesta je volná

Přesně po měsíci zmizely ve středu ze silnice v Kocbeřích zákazové tabule a značky odkazující na objízdné trasy. Velmi vytížená trasa směrem na Trutnov je tak opět průjezdná.

Nový povrch vozovky není však jedinou novinkou v obci. A to jak pro řidiče, tak místní obyvatele. „Přibyla dešťová kanalizace, některé úseky silnice se zpřehlednily, přibyly chodníky a také čtyři přechody pro chodce," vyjmenovala dobré zprávy starostka obce Eva Rezková.

Novinky pro chodce přivítali i místní. „Dříve tu byl jen jeden přechod, který navíc stál v tak nevhodném místě, že ho nikdo nevyužíval. A chodník? O tom jsme si mohli jenom nechat zdát. Teď už se nebudu bát chodit s dítětem do školy, aby ho někde nesrazilo auto," řekla asi pětatřicetiletá žena, která však nechtěla uvést své jméno.
Ulevilo se i místním podnikatelům, u kterých se kvůli rekonstrukci v září dveře rozhodně netrhly. „Jsem moc rád, že se vše vrátí do starých kolejí. Vždyť nás ten silniční ruch živý. Září bylo z hlediska podnikání dost bídné, ale nestěžuji si a jsem rád, že je silnice opravená," kvitoval konec oprav místní podnikatel Petr Baudisch .