Osm měsíců stavebních prací je minulostí, nová lanovka na Hofmankách už vozí lyžaře. A spolu s parkovištěm pro 250 aut posouvá středisko o úroveň výš.

Šestimístná lanovka je dlouhá 1,4 kilometru se stanicemi ve výškách 787 a 1093 metrů. Má vyhřívané sedačky, bublinu proti nepřízni počasí a s rychlostí 6 metrů za vteřinu je nejrychlejší v republice.

SkiResort Černá hora-Pec letos investoval do rozvoje celého střediska rekordních 250 milionů. Tím to ale nekončí. „Za uplynulých 20 let jsme tu vynaložili 1,5 miliardy a další miliardu jsme připraveni investovat," ujistil většinový vlastník Richard Kirnig.

Celý projekt Hofmanek by měl nejen přinést větší výběr lyžařům, ale také výrazně ulehčit dopravně přetíženým Janským Lázním. „V hlavní sezóně se tu pohybuje až 7 tisíc lidí, z toho polovina jsou jednodenní návštěvníci s vlastní dopravou. Nástupní místo na Hofmankách umožní klientům přijíždějícím od Vrchlabí vyhnout se centru a pohodlně zaparkovat už na příjezdu do Janských Lázní," připomněl další plus starosta Jiří Hradecký.

„Snažíme se navázat a rozvíjet tradici turistického ruchu ve východních Krkonoších, která je dlouhá už přes sto let," podotkl ředitel SkiResortu Petr Hynek.

Sama historie přepravních zařízení sahá v Janských Lázních až do roku 1913, kdy byl postaven sáňkařský výtah přímo v centru, dlouhý téměř kilometr. V provozu ale vydržel pouze rok. „Začala první světová válka a měděné lano bylo zabaveno pro zcela jiné účely. Klasická lanová doprava pak má počátky v roce 1928 výstavbou první kabinové lanovky v Československu, na Černou horu. S třicetimístnými kabinami byla dlouhá 3,2 kilometru," ohlédl se zpět Petr Hynek.