O umělý sníh se na části trasy sice postarali havlovičtí dobrovolní hasiči, na zbytku se však už startující museli poprat s hlínou, kameny nebo asfaltem. Nikomu to ovšem nevadilo a všichni včetně několika stovek diváků se skvěle bavili. Navíc k poslechu a tanci všem zahrála country a folk skupina Jen Tak z Trutnova.

„Akci jsme vymysleli na dovolené v Chorvatsku asi před pěti lety a vše vzniklo ze sázky. Já ji vyhrál a kamarádi museli na pouti v Úpici jet na běžkách. Lidem se to líbilo, a tak jsme vloni uspořádali první ročník letního běhu," podotkl organizátor Aleš Andrš.

Zatímco loni pořadatelé odměnili nejlepší historický převlek, letos šlo o nejsrandovnější. „Jelikož konkurence byla veliká, rozhodli jsme se, že oceníme šest nejlepších," řekl Aleš Andrš. Z prvního místa se radovala posádka jamajského bobu Kokosy na sněhu, kterou tvořili Tomáš Budinský a Čeněk Mach, druhý byl loňský vítěz Kamil Mach převlečený za Hula hula tanečnici. „Převlek mě napadl hned vloni, když jsem se dozvěděl téma letošního ročníku. Vytvořit ho mi trvalo asi čtrnáct dní," podotkl Kamil Mach z Úpice.

Třetí mezi kostýmy skončil ledový muž s rampouchem u nosu Zdeněk Honzera, čtvrtý mumie Jaroslav Peterka, pátí byli doktoři Monika Voleská a Lubomír Smékal a šestí klauni Josef Vít a Marie Krausové.

„Nápad jsem přivítal a pořadatelům se snažil vyjít vstříc. Taková věc tady ještě nebyla. Skvělý je zájem lidí," uvedl starosta Havlovic Pavel Dvořáček, který se také postavil na start. „Soutěžil jsem už vloni. Co se týká převleku, vždycky říkám, že chodím za blba. Sice nevyhraju, ale vypadám tak," dodal s úsměvem.

Nejmladším účastníkem se stal Martin Antoš, nejstarším byl Miloš Tohola v převleku olympionika. Nejenže byl ze všech nejrychlejší, ale dokonce kilometrový okruh absolvoval namísto dvakrát hned třikrát. „Čekal jsem na nějakou medaili z olympiády. Rozjela mě zlatá Knapková. Měl jsem více alternativ, ale protože bylo teplo, nechtěl jsem se moc strojit. Vzal jsem si tedy čepici a na zbytku se vyřádila manželka," podotkl Miloš Tohola, který startoval jen v trenýrkách a na těle měl mimo jiné namalované olympijské kruhy.