VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komu dáte hlas? Znáte své favority?

Východní Čechy – /JAK VOLIT, KOHO VOLIT, ROZHOVORY/ Co slibují občanům Královéhradeckého kraje lídři politických stran? Na jakou problematiku se ve sněmovně chtějí zaměřit? Za co budou nejvíce bojovat? A jak vlastně volit?

25.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv VLP

Volební průvodce Východočechů

Deník přichází ve spolupráci s politologem Jiřím Štefkem s malou volební kuchařkou.
/Celý rozhovor najdete zde/

* Volby se konají v pátek 28. května ve 14 - 22 hodin a v sobotu 29. května v 8 - 14 hodin. Podle zkušeností lze očekávat, že výsledky budou známé ještě v sobotu večer.

* Právo volit má každý občan České republiky, který alespoň v druhý den voleb dosáhl 18 let. Každý volič by měl nejpozději v úterý dostat obálku s hlasovacími lístky. Na požádání je však dostane i v příslušné volební místnosti.

* V případě zdravotního důvodu je možné požádat obecní úřad o hlasování do přenosné urny. Jinak mohou volit pouze v místech svého trvalého bydliště, pokud si včas nezařídili voličský průkaz.

JAK VOLIT?

Ve dnech 28. a 29. května 2010 se budou konat volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Poslanecká sněmovna je jednou ze dvou komor Parlamentu ČR a jejím hlavním úkolem je schvalování zákonů. Má v kompetenci i jiné pravomoci: volit prezidenta republiky, vyslovovat důvěru nebo nedůvěru vládě, dávat souhlas k některým mezinárodním smlouvám.

Sněmovnu tvoří 200 poslanců, kteří do dalších voleb nejsou odvolatelní voliči ani stranou.

V květnových volbách mohou občané republiky vyslovit důvěru straně nebo volebnímu uskupení, které ze svého středu vybraly nejvhodnější kandidáty pro výkon funkce poslance. Volič odevzdá jednu kandidátní listinu bez úprav (pak platí pořadí kandidátů, jak jsou uvedeni), nebo má právo označit dva kandidáty, kterým dává přednost.

Strana, která získá nejvíce hlasů, nominuje budoucího předsedu vlády (premiéra). Ten na základě povolebních dohod mezi parlamentními stranami sestaví budoucí vládu (ministry).

.

A patříte mezi ty, kteří stále ještě nevědí, komu dát hlas? Udělejte si test!

Zkuste si na stránkách www.kohovolit.eu udělat voličský test vlastních názorů na 45 politických a ekonomických otázek, o kterých poslanci hlasovali. Dozvíte se, ke kterým poslancům a stranám máte nejblíže.

Koho volit?

V pondělí 12. dubna Deník zahájil seriál předvolebních on-line rozhovorů s krajskými lídry největších stran kandidujících do květnových parlamentních voleb.

Během května jste se mohli každý týden setkávat s výběrem nejzajímavějších odpovědí jednotlivých kandidátů na vaše otázky. Na přetřes přišly i otázky„na tělo“.

JAK ODPOVÍDALA HANA ORGONÍKOVÁ (ČSSD)?

Co je mottem volebního programu vaší strany? (redakce Deníku)
Hlavními body jsou: dostupnost zdravotní péče pro všechny občany bez poplatků, sociální jistoty pro důchodce a rodiny s dětmi, tedy pomoc důchodcům a rodinám s dětmi a všem obyčejným lidem, kteří nezavinili současnou hospodářskou krizi, vyvést zemi z krize a odstranit nezaměstnanost, boj proti korupci.

Proč kandidujete do sněmovny? (redakce Deníku)
Na tomto programu sociální demokracie se chci aktivně podílet. Odjakživa pomáhám lidem. Dokud mohu, chci v tom pokračovat.

Jde o republikové volby, přesto - co nejvíce chybí lidem v Královéhradeckém kraji? (redakce Deníku)
Podle mého názoru je to komunikační systém, tedy páteřní komunikace D11 a R11 na hranice s Polskem u Královce, a pak R35, která jde napříč kraji Královéhradeckým a Pardubickým na Moravu. Zakládám občanské sdružení pro výstavbu D11 a R35 a věřím, že naše úsilí vyvrcholí právě výstavbou těchto komunikací, které jsou zatím popelkou na scéně ministerstva dopravy.

CELÝ ROZHOVOR, FOTO A VIDEO NAJDETE ZDE.

JAK ODPOVÍDAL LEOŠ HEGER (TOP 09)?

Leoš Heger, volební lídr TOP 09 v Královéhradeckém kraji odpovídal ve středu 21. dubna od 10 hodin.

Co je mottem volebního programu vaší strany? (redakce Deníku)

Celé směřování TOP 09 je postaveno na odpovědnosti. Každý člověk má nést odpovědnost sám za sebe a jedna z klíčových představ konzervatismu je, že úspěšní jedinci přebírají i odpovědnost za společnost. Mám-li to říct příkladem, pak ruka pro dotace se natahuje daleko snáze, než hledat cesty, jak začít sám u sebe, a hledat možnosti, jak problémy vyřešit. Když se rozdávají peníze, tak se vždycky na někoho dostane, na někoho ne. Když jsou motivováni lidé, aby hledali řešení sami, roste tím celospolečenská efektivita a dostane se nakonec na všechny. V programu TOP 09 se to projevuje např. v otázce státních dotací do sportu. Budeme pro dotace zejména těm subjektům, kterým bude stačit 50 % požadované částky a ve zbytku se postarají samy o sebe. Tamtéž směřuje příklad ze zdravotnictví. Dlouho všichni touží po způsobu a plateb zdravotnických zařízení, kterému se říká „peníze jdou za pacientem“. Toto motivuje poskytovatele péče, aby pro pacienta dělali maximum a získali ho k sobě, čímž se zvyšuje kvalita naprosto automaticky, a nejsou pro to potřeba žádná administrativní nařízení. Neúspěšní se potom musí přizpůsobit. Musím zdůraznit ještě jeden aspekt, na kterém je náš program založen a podle kterého jsme vybírali lidi do našich kandidátek. Je to důvěra, kterou chceme získat, a mít tak prostor pro dlouhodobé působení v politice a službě společnosti (zkráceno).

Proč kandidujete do Sněmovny? (redakce Deníku)
Jako ředitel nemocnice jsem se dostal do blízkosti vysoké celostátní politiky přes řešení problémů ve zdravotnictví. Další zkušenosti jsem získal v královéhradeckém městkém zastupitelstvu a dlouho jsem se snažil zdokonalovat v manažerských dovednostech. Když jsem oznámil, že chci opustit ředitelskou funkci, bylo to proto, že jsem si potřeboval trochu odpočinout, ale zároveň s tím mi začaly přicházet jiné nabídky. Nabídce od TOP 09 zaujmout vrcholové místo na kandidátce pro volby do Sněmovny Parlamentu ČR jsem se dlouho bránil. Nakonec jsem si řekl, že udělám ještě jeden pokus něco zlepšit k lepšímu v širší sféře, než je jenom moje rodina. Bude-li díky voličům tento pokus realizován, budu se velmi snažit, aby se z našeho zdravotnictví stal systém, který nejenom funguje tak, jako dosud, ale také aby v něm bylo více pohody jak pro pacienty, tak pro všechny, kdo ve zdravotnictví pracují.

Jde o republikové volby, přesto – co nejvíce chybí lidem v Královéhradeckém kraji? (redakce Deníku)
Na tomto tématu se politici většinou dobře shodují. A budou snad v budoucnu moci více spolupracovat pro rozvoj kraje než dosud. Je potřeba dokončit dálnici až k polským hranicím a přispět tak nejen k zlepšení dopravní situace pro běžné občany, ale přinést tím i možnosti hospodářského rozvoje Trutnovska a Náchodska, kde je tradičně vyšší nezaměstnanost než v jiných městech kraje a nižší poměrné mzdy (zkráceno).

CELÝ ROZHOVOR, FOTO A VIDEO NAJDETE ZDE.

.

JAK ODPOVÍDAL JOZEF KOCHAN (ODS)?


Co je mottem (hlavním bodem) volebního programu Vaší strany?
Hlavním mottem ODS je vyřešení problémů, které jsou zejména v souvislosti s ekonomickou krizí. Program je připraven pro všechny občany naší republiky. Je zaměřen zejména na vzdělávání mladých lidí, na nezadluženou budoucnost a na spokojené stáří. Samozřejmě je zaměřen také na pracovní místa, snížení nezaměstnanosti, motivaci zaměstnanců i zaměstnavatelů pracovat.

Proč kandidujete do Sněmovny?
Rozhodl jsem se kandidovat, protože chci pokračovat v reformách ve zdravotnictví, které jsme započali v předchozím období, kde jsme připravili řadu reformních zákonů, které se nám nepodařilo prosadit. Jejich cílem bylo trvale udržet rozvoj kvalitního a dostupného zdravotnictví.

Jde o republikové volby, přesto - co nejvíce chybí lidem v Královéhradeckém (resp. Pardubickém) kraji?
Myslím si, že se asi shodneme se všemi ostatními stranami, že v našem kraji je nedostatečná dopravní infrastruktura, pokračování v dostavbě D11, velmi palčivé jsou problémy jsou v některých městech, kde je potřeba vybudovat obchvaty, např. Jaroměř, Nová Paka, Náchod, Doudleby na Rychnovsku. Dobudování dopravní infrastruktury má velký význam pro rozvoj jak průmyslu, tak turistiky.
.

CELÝ ROZHOVOR VČETNĚ FOTOGRAFIÍ A VIDEA NAJDETE ZDE.

JAK ODPOVÍDALA JIŘINA ŠIKLOVÁ (STRANA ZELENÝCH)?

Co je mottem volebního programu vaší strany? (red. Deníku)
Heslem je změnit klima, ale tím se myslí změnit nejen klima – jako počasí (to samozřejmě nejde), ale změnit klima společenské, politické. Zelení jsou zatím bohužel jedinou stranou, která není zkompromitována korupčními skandály. Taky proto nemají peníze na volby, což je ironie..

Proč kandidujete do Sněmovny? (red. Deníku)
Souhlasím s programem zelených, tyto volby jsou rozhodující, netoužím být v Poslanecké sněmovně, ale snad svými názory a profilem osobnosti pomohu zeleným.

Jde o republikové volby, přesto - co nejvíce chybí lidem v Královéhradeckém kraji? (red. Deníku)
Chybí prostředky pro malé obce, venkov, protože je špatné rozpočtové určení daní , a většina peněz končí ve velkých městech. Občané malých měst a vesnic se neangažují dostatečně. Ať jdou volit a jejich pozice bude lepší. Prosím, přemluvte je a budete -li je přemlouvat pro zelené, budu dvakrát vám vděčna.

CELÝ ROZHOVOR, VIDEO A FOTO NAJDETE ZDE.

JAK ODPOVÍDAL JAN HRDINA (VĚCI VEŘEJNÉ)?

Co je mottem volebního programu vaší strany? (red. Deníku)
Vrátit do politiky slušnost a fair play. Obměnit politickou generaci, která se za dvacet let nezměnila – proto naše heslo „Konec politických dinosaurů v Čechách“. Chceme efektivně bojovat s korupcí, která prorostla do všech sfér naší společnosti. Jako velice důležité vnímáme snížení deficitu státního rozpočtu a jeho vyrovnání pro budoucí roky. Chceme také nastartovat důležité reformy jako je zdravotnická a důchodová

Proč kandidujete do sněmovny? (red. Deníku)
Poté, co část naší politické reprezentace shodila českou vládu v době předsednictví v Radě EU, řekl jsem si dost. Neustálé levárny, nepoctivost a nečestnost nelze přehlížet a jít jednou za čtyři roky k volbám nestačí. Proto jsem se rozhodl vstoupit aktivně do politiky a to za kraj, kde žiji a který znám.

Jde o republikové volby, přesto – co nejvíce chybí lidem v Královéhradeckém kraji? (red. Deníku)
Našemu kraji chybí rozhodné slovo ve sněmovně. Silně vnímám nedostatečnou dopravní obslužnost, kdy nejen že nemáme dostavěnou, či alespoň pokračující dálnici, ale neřeší se situace v centrech měst, kdy se přetížené kamiony valí ve stovkách obytnými zónami. Samozřejmě to souvisí s obchvaty měst. Necítím také dostatečnou podporu rozvoje venkova a využití jeho potenciálu pro oblast cestovního ruchu..

CELÝ ROZHOVOR, VIDEO A FOTO SI PROHLÉDNĚTE ZDE .

JAK ODPOVÍDAL JAN PATZELT ZE SPOZ (ZEMANOVCŮ)


Co je mottem (hlavním bodem) volebního programu Vaší strany?
Zemanovci jako jediná politická strana předkládá ve svém programu návrh komplexní změny volebního programu s mottem : \" Vyberte si svého politického představitele sami ! \" A to zejména výběrem z více kandidátek, kdy není občam nucen podla současného znění zákona volit pouze jednu politickou stranu , ale z průřezu politického spektra vybere osobnosti, které zná a kterých si za jejich dosažené výsledky váží. \"Neúspěšný zaměstatnenec, ředitel, podnikatel nebo komunální zastupitel se nestane nikdy dobrým politikem ! !


Proč kandidujete do Sněmovny?
Do sněmovny kandiduji, jelikož nejsem spokojen s politickou situací v naší zemi. Za svůj úkol považuji prosadit se svými kolegy změnu volebního systému. Změnu takovou, která umožní voličům plnohodnotný vlastní výběr svých politických představitelů. Změnu takovou, kde my všichni už přestaneme být pouhou loutkou v rukou politických zájmů vedoucích stran.


Jde o republikové volby, přesto – co nejvíce chybí lidem v Královéhradeckém kraji?
Náš kraj patří mezi turisticky nejnavštěvovavnější v České republice. Prvořadé zaměření považuji na silniční dopravní infrastukturu. Konkrétně v návaznosti na čerpání fondů EU je prioritní dokončení dálnice D 11 okolo Hradce Králové a její výstavba do Jaroměře, pokračováním R 11 ve směru Trutnov - Královec, obchvat Náchoda a výstavba R 35 Hradec Králové - Jičín. Výstavba dopravní sítě přinese podnikatelům zakázky a lidem práci. Ze zakázek daně do státního rozpočtu a úsporu na podporách nezaměstnanosti. Nové komunikace významně posílí turistický ruch i rozvoj středního průmyslu a zemědělství s ohledem na životní prostředí.

CELÝ ROZHOVOR, FOTO A VIDE NAJDETE ZDE.

JAK ODPOVÍDALASOŇA MARKOVÁ (KSČM)

Co je mottem volebního programu vaší strany? (red. Deníku)
Práce a sociální jistoty - požadavky, které splníme.

Proč kandidujete do sněmovny? (red. Deníku)
Když jsem poprvé kandidovala do sněmovny, bylo mým mottem, že lepší je zapálit aspoň malou svíčku, než sedět a nadávat na tmu. To stále platí a od rozdělané práce nerada odcházím.

Jde o republikové volby, přesto - co nejvíce chybí lidem v Královéhradeckém kraji? (red. Deníku)
Domnívám se, že lidem v Královéhradeckém kraji nejvíce chybí kromě dokončení dálnice a rychlostních komunikací také obchvaty měst, například v Náchodě nebo v Hronově. Jako zemědělské oblasti také chybí větší podpora zemědělství a ochrana krajiny. Lidé se potýkají s jednou z nejnižších průměrných mezd v republice a postupně ubývá i počet pracovních míst.

25.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

KROMĚ ŠTĚDRÉHO DNE je Stezka korunami stromů otevřená po celý rok. Její údržba probíhá každé ráno.
6

Stezka krkonošskými korunami je návštěvnický hit, otevírá i v zimě

Škoda Octavia první generace.
AUTOMIX.CZ
7

Má vaše škodovka jedno zrcátko menší než druhé? Víte, proč to tak je?

Ústí do Albeřické jeskyně poničili vandalové. Ohrozili i netopýry

Horní Maršov - Bischofův lom v horské osadě Horní Albeřice se stal terčem vandalů. Porušili zákaz vstupu do volného terénu v I. zóně Krkonošského národního parku.

Osmnáctimetrový stožár vysokého napětí usadil vrtulník

Žacléř /FOTO/ - Osmnáct metrů velký nový stožár vysokého napětí, vážící přes 2 tuny, usadil ve čtvrtek u Žacléře vrtulník.

Opilý cizinec sjel s autem do příkopu, u lékaře byl agresivní

Dvůr Králové - Opilý cizinec havaroval v úterý večer s vozidlem Audi na křižovatce ve směru na Dvůr Králové nad Labem – Vítězná Huntířov. Zřejmě se plně nevěnoval z důvodu opilosti řízení a sjel do břehu silničního příkopu.

Arnultovice letos řádí i v extralize

Trutnovsko - Dalšími zápasy pokračovaly ligové soutěže šipkařů. Opocená čela mají po utkání 10. kola Extraligy hráči vedoucího Lucky Darts Jičín. Z půdy předposledního Kumburku přivezli hubenou výhru 10:8, když rozhodující bod zaznamenali v posledním zápase.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT