Po čtyřech letech tak opět mají občané možnost ovlivnit fungování svých měst a vesnic na další čtyři roky. Volební místnosti se uzavřou dnes ve 22 hodin. Zítra mohou kandidáty volit lidé od 8 do 14 hodin. První výsledky budou známé v sobotu odpoledne, u větších měst až v neděli. Našeho regionu se tentokrát netýkají senátní volby, kdy se bude volit třetina Senátu. První kolo má schodný termín s komunálními, druhé kolo se koná příští týden.

Na Trutnovsku se o přízeň voličů uchází 2958 kandidátů z patnácti stran. Největší zastoupení mají ale nestraníci, kterých je přibližně 85 procent. Nezávislí kandidáti tvoří 47,66 procenta všech kandidujících. Nejvíc lidí na svých kandidátkách mají ODS a KSČ. Je to shodně 294 osob, což činí 8,94 procenta pro každou stranu z celkového počtu navržených lidí. Naopak nejméně kandidátů v regionu má Dělnická strana sociální spravedlnosti se šesti lidmi.

Nejstarší kandidát má devadesát let a kandiduje v Trutnově za ČSSD. Nejmladších je sedm, všichni jsou osmnáctiletí. Čtyři z nich kandidují ve Svobodě nad Úpou. Průměrný věk kandidujících je 44 let, kandiduje dvakrát více mužů než žen. Nejvíc kandidujících je ve věku nad šedesát let.

Volby ještě nezačaly a už některé ze stran přišly o své kandidáty. V Trutnově odstoupila jedna kandidátka ČSSD, v Peci pod Sněžkou „osmička“ z TOP09 a v Žacléři kandidátka na 5. místě KSČM. „Politické subjekty takovýmto krokem zůstanou oslabeny, nová jména už dodat nelze a voliči budou o odstupujících kandidátech informováni zveřejněnými protokoly ve volebních místnostech,“ řekl k problematice vedoucí odboru kanceláře města Trutnova Luboš Rathouský. Zároveň upozornil na některá úskalí těchto voleb, vyplývajících z neinformovanosti občanů.

„Mnozí lidé myslí, že si vyzvednou voličský průkaz, odjedou z města a hlasy hodí do urny v kterémkoliv jiném městě nebo i cizině. Komunálních voleb se toto netýká, mají složitější kritéria. Každý může volit pouze v konkrétním okrsku, do kterého byl zapsán. To znamená, že pokud bude někdo například ležet v trutnovské nemocnici a má zájem volit, může tak učinit pouze pacient, který je trvalým bydlištěm zapsán ve stejném okrsku, pod nímž se nemocnice nachází, a za kterým pak mohou přijít členové komise,“ vysvětlil Rathouský. Volit mohou i občané, kteří mají trvalé bydliště na městských úřadech.

I když jim hlasovací lístky není kam doručit, mají právo si je v okrsku, pod který úřad spadá, vyzvednout a ve volbách hlasovat. „Například v Trutnově máme na šest set padesát osob přihlášených k trvalému bydlišti na úřadě. Zkušenosti z již proběhlých voleb však neukazují na jejich silnou účast,“ dodal Luboš Rathouský.