„Politické subjekty takovýmto krokem zůstanou oslabeny, nová jména už dodat nelze a voliči budou o odstupujících kandidátech informováni ze zveřejněných protokolů ve volebních místnostech,“ řekl k problematice vedoucí odboru kanceláře města Trutnova Luboš Rathouský.

Zároveň upozornil na některá úskalí těchto voleb, vyplývajících z neinformovanosti občanů. „Mnozí lidé myslí, že si vyzvednou voličský průkaz, odjedou z města a hlasy hodí do urny v kterémkoliv jiném městě nebo i zemi. Komunálních voleb se toto netýká, mají složitější kritéria. Každý může volit pouze v konkrétním okrsku, do kterého byl zapsán. To znamená, že pokud bude někdo například ležet v trutnovské nemocnici a má zájem volit, může tak učinit pouze pacient, který je trvalým bydlištěm zapsán ve stejném okrsku, pod nímž se nemocnice nachází, a za kterým pak mohou přijít členové komise,“ vysvětlil Rathouský.

Volit mohou i občané, kteří mají trvalé bydliště na městských úřadech. I když jim hlasovací lístky není kam doručit, mají právo si je v okrsku, pod který úřad spadá, vyzvednout a ve volbách hlasovat. „Například v Trutnově máme na šest set padesát osob přihlášených k trvalému bydlišti na úřadě. Zkušenosti z již proběhlých voleb však neukazují na jejich silnou účast,“ dodal Luboš Rathouský.