Nepříjemné jsou doprovodné potíže, které alergické reakce způsobují, zvláště u dětí. „Syn se odmalička osypává vyrážkou, takže když byl miminko, bylo to hodně problematické, protože ho svědilo celé tělíčko a byl velmi neklidný. Zjistilo se, že trpí atopickým ekzémem,“ popsala problémy se svým dítětem maminka Veronika z Trutnova.
„Později se přidal i častý kašel, který nemá infekční příčiny. Na alergologii tedy pravidelně docházíme. Syn též navštěvuje stacionář na Kryblici, protože kvůli častým potížím nemůže chodit do běžného předškolního zařízení. Používáme dýchátko, různé mastě, přípravky do koupelí a samozřejmě léky. Musíme věřit, že se časem vše upraví,“ svěřila se matka.
Ubránit se bývá finančně nákladné
Alergie je nemoc, která stejně jako jiná, stojí pacienty poměrně dost peněz. Když odpočteme předepsané léky, tzv. antihistaminika, která většinou plně hradí pojišťovny, zatěžující jsou i jiné výdaje.
Lidé, kteří tím prošili, vědí, kolik stojí protialergické matrace a lůžkoviny, oblečení, čističky vzduchu, inhalátory, nutná instalace například plovoucích podlah v bytech, které nahradí nevhodné koberce, léčebná kosmetika, pobyty u moře, a tak bychom mohli pokračovat.
Příčiny alergií jsou různé. Svou roli hraje například dědičnost, jako to je ve shora uvedeném případě matky z Trutnova. Mnohdy jde však o alergie sezónní, způsobené například rozpukem přírody na jaře či různými pyly během sezony.
Pomohou vám také v lékárně
Alergikům, kteří si pro své medikamenty nestačí dojít k lékaři, na chvíli pomohou v lékárnách. „Na alergii jsou volně prodejné například různé kapičky do nosu nebo do očí, existují také spreje do nosu. Dále máme pro alergiky k dispozici volně prodejné tabletky, například Zodac nebo Zyrtec,“ říká Irena Martincová, magistra v lékárně na Krakonošově náměstí v Trutnově. Kapičky i tabletky v lékárnách pořídíte zhruba od šedesáti do dvou set korun, jejich cena je závislá také na velikosti balení medikamentů.
Třetina obyvatel trpí různými pyly
Počet lidí, které alergie různého druhu trápí, v současné době stále stoupá. Podle trutnovské odbornice na tuto problematiku, lékařky Blanky Novákové, má například alergii na pouhý pyl už třicet procent obyvatel z celé populace. „Více jsou postiženy děti a mladí lidé. Většina z pacientů je dnes již ověřena odborným testováním. Takže každý ví, na které pylové skupiny má alergii a v které době ty potíže může očekávat,“ upozornila Blanka Nováková.
Zároveň dodala, že například ve spádové oblasti Trutnovsko ona sama eviduje a pečuje o osm tisíc lidí, z toho zhruba tři tisíce mají pylové alergie.
„Brzy budou kvést břízy, líska a olše. Už koncem března začnou prvními jehnědami a kočičkami. Končí to vše květem břízy v polovině května. Pacienti by měli začít brát antihistaminika už s předstihem,“ dodala lékařka.