Zpřístupnění skiareálů pro všechny zájemce provází příznivé sněhové podmínky. Na hřebenech Krkonoš je okolo 110 až 160 cm sněhu, v Peci pod Sněžkou nebo Černé hoře leží 120 centimetrů. "Při prodeji skipasů již lidé nemusí předkládat covidový certifikát. Skipas si může koupit i ten, kdo není očkovaný. Stále platí podle rozhodnutí vlády, že pro vstup do budovy kabinkové lanovky a během přepravy kabinkou je nutné mít nasazenou ochranu dýchacích cest," připomněla aktuální pravidla mluvčí SkiResortu Černá hora - Pec Zina Plchová.

Konec kontrol certifikátů a Teček usnadní práci skiareálům. Dosud museli vlekaři kontrolovat při nákupu skipasů, čím se lyžaři prokáží.

"Občas někdo přišel s tím, že nemá žádné potvrzení. Pár takových lidí, kteří neměli žádný certifikát, se objevilo, ale těm jsme skipas neprodali. Byly to výjimečné případy. Kontroly jsme prováděli fyzicky na pokladnách ve skiareálu. Nezaznamenali jsme žádné závažné problémy," přiblížil situaci starosta Strážného Tomáš Grégr.

Pec pod Sněžkou zaplnily o víkendu tisíce navštěvníků.
FOTO: Sněhu je plno, lyžaři zaplnili Pec. Meteorologové varují před kalamitou

Krkonošská obec lyžařský areál provozuje, počítá s menšími tržbami oproti předcovidové době. "Bylo znát, že i po otevření skiareálů jezdí lyžovat méně lidí než před koronavirem. Očekávám proto malý pokles v tržbách oproti roku 2019. Lidé si často troufli přijet lyžovat jen na jeden den bez ubytování. Leden byl trochu slabší, ale začínají jarní prázdniny a předpokládám, že se návštěvnost zvedne," řekl Tomáš Grégr.

Větší počet návštěvníků očekává o jarních prázdninách také SkiResort Černá hora - Pec. "Na návštěvnosti se jistě odrazila vládní opatření, v jejichž důsledku je nižší zhruba o 10 procent. Rovněž došlo k úbytku zahraničních hostů, které však z části nahradili Češi. Věříme, že uvolnění opatření přiláká na hory více lidí. Na návštěvnost ve SkiResortu má vliv především počasí a termín. Proto si nemyslíme, že se aktuální uvolnění projeví skokovým nárůstem ze dne na den," uvedla Zina Plchová.

Sněžka je největším turistickým magnetem.
Rekordní Krkonoše. V top sezoně přilákaly milion turistů, lanovce lidi ubývají

Ve větších horských střediscích zájemci o lyžování upřednostňují nákup skipasů přímo z domova. "Zhruba 80 procent zákazníků si pořizuje skipasy online," sdělil Adam Svačina, marketingový a obchodní manažer ze Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Také ve SkiResortu lyžaři tuto zimu preferují nákup skipasů v digitálním prostředí. "Výhodou je možnost nakoupit kdykoliv z pohodlí domova a především výhodnější cena oproti kamenné pokladně. S ohledem na epidemickou situaci samozřejmě jde také o způsob nákupu, který je bezpečnější a eliminuje potencionální pobyt ve frontě u pokladny," dodala Zina Plchová.

Lyžaři ve Skiareálu Špindlerův Mlýn.
Špindlerův Mlýn otvírá testovací centrum, expresní výsledky vyjdou na sedm tisíc

Kvůli podpoře online prodeje skipasů SkiResort zavedl od letošní sezony ve čtyřech hlavních areálech výdejní automaty sKiosky. "Slouží k vyzvednutí online koupených skipasů. Jejich výhodou je, že nikdy nezavírají, takže záleží jen na lyžařích, kdy se pro své skipasy zastaví. Lyžařům, kteří do hor míří na jarní prázdniny, doporučujeme stavit se pro skipasy třeba večer po příjezdu. V den lyžování se pak nemusí zdržovat jejich vyzvedáváním. Mohou jít přímo k lanovkám a vlekům a využít ranní manšestr," vysvětlila.

V Peci pod Sněžkou na Javoru vznikne po demolici současných vleků nová šestimístná sedačková lanová dráha.
Covid zabrzdil investice. Přesto se chystá nová lanovka v Peci a retenční nádrž

Nejen na lyže, ale také na snowboard, běžky, sáňky nebo brusle můžou vyrazit lidé do hor. Například z Černé hory vede sáňkařská cesta, na které se sáňkovalo již před 100 lety. Kluziště mají v Malé Úpě a Špindlerově Mlýně. Skiareály myslí také na zábavu návštěvníků hor. Na dojezdu sjezdovek ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně se rozjede dnes Jägermeister party, při níž bude hrát přímo z rolby DJ Pomo V Peci pod Sněžkou lze vyrazit za hudbou do Aprés ski baru Bullbar, lidé si můžou užít koncerty i v KlonDike music clubu, kde budou hrát Tři sestry, Tomáš Klus, Wohnout nebo Mňága a Žďorp.

Ilustrační foto
Ve skiareálu je hitem ranní lyžovačka se snídaní, mění se podmínky