Model 4+1 má nahradit současný systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem. Tuto povinnost ruší novela zákona o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání, jejímž cílem je dostat sestry rychle do praxe a získat jich víc pro lůžková oddělení nemocnic. Názory na to, jak by mělo vzdělání zdravotních sester vypadat, se ale razantně liší.

Teorie nemusí nutně nahrazovat praxi

Trutnov - Zdravotní sestry nemocnicím hojně chybí. Také v té trutnovské by uvítali nové adeptky o tuto práci. Nemocniční zařízení se však obecně potýkají především s nedostatkem financí nebo s tím, že se sestry musí zabývat také nekvalifikovanou prací, která by jinak do jejich portfolia nepatřila. I proto se sestry do vystudovaného zaměstnání příliš nehrnou a odchází naopak pracovat zcela mimo obor.

To před nedávnem potvrdil v rozhovoru Krkonošskému deníku ředitel trutnovské nemocnice Roman Koudele (na snímku). „Musím říct, že dost často sestry odcházejí mimo vystudovaný obor. Studentky, které se na profesi připravují na trutnovské zdravotní škole, usilují o další doplňování vzdělání, chtějí dosáhnou magisterských nebo jiných titulů. Systémově si myslím, že není nutné, aby každá sestra měla titul. Kdo se potom bude věnovat pacientům, kteří potřebují mnohdy i fyzicky dost náročnou péči?," nadhodil ředitel trutnovské nemocnice Roman Koudele.

Lékaři samotní často přiznávají, že letitou praxi a přehled nemůže vysokoškolské studium nahradit. A stejný názor mnohdy zastává také veřejnost. „Když sestra na střední škole odpracuje bůhví kolik hodin na odděleních a nebudou na ní stížnosti, proč jít nutně na vysokou? Jsou lidi, co se špatně učí a teorie jim do hlavy nejde a v praxi jsou výborní," sdělila na facebookovém profilu Deníku například Nika Zaza Matějčková.