Stavební práce provádí náchodská společnost HZ Group. Uvnitř budovy vzniknou byty 4+kk o velikosti 81 až 98 metrů metrů čtverečních. Na prodej budou po dokončení stavebních prací.

„V přízemí byla v minulosti restaurace, ale k dnešnímu dni zatím není rozhodnuto, zda se bude pokračovat v této tradici, nebo se majitel rozhodne pro jinou alternativu. Interiéry v přízemí a suterénu se budou přestavovat až ve druhé etapě,“ řekl Deníku vedoucí projektu Petr Tautz z developerské společnosti Protivitr - Invest, která objekt ve Dvoře Králové získala v roce 2010. Dříve patřil textilce Juta.

Bývalý hotel Grand v centru Dvora Králové nad Labem je v ostudném stavu.
Bývalý hotel se stal ostudou. Nizozemský vlastník chce v únoru zahájit přestavbu

„Harmonogram prací je trochu složitější s ohledem na různá nařízení památkářů. Přestavba bytů má trvat do června 2025. Památkově chráněná čelní fasáda se bude rekonstruovat na základě samostatného stavebního povolení a to tak, že v letošním roce provedeme výměnu a renovaci oken, výloh, vitráží, vjezdových a vchodových vrat. Až v roce 2025 bude probíhat rekonstrukce fasády,“ upřesnil Tautz. Secesní fasádu vytvořenou Vilém Amortem v roce 1901 bude renovovat specializovaná firma, která má na takové práce oprávnění. „Kvůli jejímu vytížení pro letošní rok bude fasáda opravena až v roce 2025,“ dodal zástupce developera.

Dvě stavební povolení a tajná cena

Stavební práce v první etapě provádí náchodská společnost HZ Group. „Začali jsme zabezpečením stavby. V ulici bude v prostoru, kde automobily stát již stejně nesmí, zábor s oplocením, včetně značení. Pro pěší komunikaci bude nutné přecházet na druhou stranu, což si myslím mělo být vzhledem k havarijnímu stavu fasády zavedeno pro bezpečí chodců dávno,“ řekl Jindřich Zima, jednatel společnosti HZ Group.

Nizozemský developer musel získat dvě stavební povolení. „Museli jsme získat samostatné stavební povolení na opravu čelní fasády, vitráží a oken, protože jde o památkově chráněnou část budovy. Máme k dispozici i druhé stavební povolení na vlastní přestavbu budovy,“ konstatoval vedoucí projektu Petr Tautz.

Dvoupatrový řadový dům se pyšní hodnotnou štukovou secesní fasádou vytvořenou Vilém Amortem v roce 1901, kdy byl objekt přestavěn na Grandhotel.

Kolik bude stát současná rekonstrukce, na to odmítl majitel společnosti odpovědět s vysvětlením, že se jedná o interní záležitost firmy.

V nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem se podařilo vybudovat nové operační sály pro chirurgii a urologii za 97 milionů korun.
VIDEO: Kraj s dvorskou nemocnicí dál počítá, otevřel operační sály za 97 milionů

Společnost Protivitr - Invest působí v Česku od roku 2005 a zabývá se rozvojem stavebních projektů zaměřených na bydlení a obchody. Angažuje se na Náchodsku a Trutnovsku. V Trutnově například vybudovala bytové domy na místě bývalých kasáren u Družby. Firma je dceřinou společností Schoonderbeek Holding B.V. a Asschat Holding B.V. v Nizozemí. Tyto rodinné podniky jsou již po generace aktivní v Nizozemí od roku 1922. Věnují se výstavbě a rozvoji.

Město vítá, že rekonstrukce ostudně vypadajícího objektu konečně startuje. „Věřím, že pustit se do takové rekonstrukce není jednoduché. Nicméně s firmou, jako vlastníkem objektu, o tom už komunikujeme osm let. Nabízeli jsme jim možnost podat si žádost o dotaci na opravu fasády v městské památkové zóně, což neudělali. Několikrát ročně jsme zástupce firmy pozvali na jednání na radnici, abychom znali situaci. Opakovaně jsme ale slyšeli, že mají stavební povolení a začnou s pracemi. Tak snad se to nyní opravdu povede,“ řekl starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím.

Vizualizace tréninkového centra mládeže ve Dvoře Králové nad Labem.
Místo skládky nový sportovní areál? Dvůr Králové chce řešit nedostatek hřišť

Libor Slezák žije ve Dvoře Králové nad Labem přímo naproti bývalému hotelu Grand. Mrzí ho, že památkově chráněný objekt je dlouhé roky v ostudném stavu. „Často o víkendu sleduji turisty, kteří se zastavují a dům si fotí. Samozřejmě i díky tomu, že skoro 20 let pracuji ve stavebnictví, vím, že ceny materiálu a dostupnost byla v posledních letech špatná, tudíž se zastavila bytová výstavba a developeři vyčkávali. Na druhou stranu by město mělo více tlačit na majitele domu, což se dříve nedělo, takto děsivé objekty v centru města jsou nepřípustné. Doufám, že si odpovědní lidé pohlídají zachování vzhledu a kvalitu rekonstrukce.“