Tam podporuje domorodé komunity žijící v oblastech výskytu ohrožených zvířat, jako je například nosorožec dvourohý (jinak též černý). Příjem z prodeje korálků a dalších komodit umožňuje společenstvím žít šetrněji k přírodě. „Máme vynikající výsledky v chovu afrických zvířat a dokážeme je i vracet zpátky do jejich původního prostředí. Pro úspěšnou ochranu přírody je však nutné podporovat právě místní komunity a pomáhat jim najít způsob výdělku, který nebude mít devastující dopady na jejich přírodní okolí," uvádí Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů ZOO Dvůr Králové. Díky financím, které začínají do rodin proudit z prodeje ručně zpracovaných výrobků, ustupují domorodé kmeny od tradičního způsobu života, jehož součástí je pastevectví nebo těžba hnědého uhlí, které způsobují škody na přírodním prostředí. 

V situaci, kdy jsou ženy schopné získat příjmy jinou cestou nezávisle na přírodních podmínkách, mohou komunity žít ve větším souladu s okolní divokou přírodou, aniž by ji výrazně poškozovali.

S čím pomáhá BeadWORKS:
- organizuje skupiny domorodých žen v Africe
-poskytuje podporu, materiál i lektorskou oporu při výrobě korálkových šperků a dekorací
- zajišťuje distribuci výrobků po celém světě


Korálky, z nichž jsou šperky nebo ozdoby vyráběny, přitom pocházejí z České republiky.
„Všechny naše korálky jsou dovezené z podniku Preciosa. Víme, že někteří výrobci používají korálky z jiných zemí. Ty však nejsou tak kvalitní. Díky spolupráci s českou Preciosou jsme tak schopni zaručit nejvyšší kvalitu každého produktu," říká Diana Maclean, keňská zástupkyně organizací Northern Rangeland Trust Trading a BeadWORKS, jejichž korálky dvorská zoo nabízí.

Organizace BeadWORKS ve spolupráci s místními komunitami v severní Keni organizují skupiny domorodých žen, kterým poskytují podporu, materiál a pokud je třeba, učí je, jak ručně vyrábět originální a nápadité šperky a dekorace z korálků.

„V současnosti je do činnosti zapojeno přes tisíc žen v přibližně 135 pracovních skupinách. Většina z nich jsou příslušnice afrických domorodých kmenů se staletou korálkářskou tradicí, jako jsou Masajové, Samburové nebo Turkanové," přibližuje Jan Stejskal z královédvorské zoo.

Organizace rovněž zajišťuje distribuci jejich výrobků po celém světě. Kromě ZOO Dvůr Králové jsou práce BeadWORKS nabízeny také v Austrálii nebo USA a samozřejmě i v Keni." Výrobky Samburů, Turkanů a dalších kmenů mohou zájemci koupit v Zoo shopu Serengeti.

„Součástí první dodávky jsou například hvězdy, stromečky či zvířátka z korálků, které se hodí k ozdobení vánočního stromečku. Nejen že si tak domů odnesete neobyčejný šperk, ale zároveň jejich koupí podpoříte domorodé ženy ze severní Keni," uzavírá Jan Stejskal.