Bubny úvodem

„Dnešní setkání je oslavou všeho, co se zdejším občanům za uplynulý rok podařilo, neboť se řídíme heslem Nic není těžké pro toho, kdo chce," podotkla na úvod sobotního odpoledne Markéta Řezníčková, chalupářka, která se aktivně zapojuje do zdejšího dění.

„Po loňské vydařené premiéře jsme se rozhodli ve slavnostech pokračovat a  zvolili jsme rozmanitý program, aby si každý mohl najít něco pro sebe," říká starostka Eva Kmiećová.

Centrem dění se stal právě kostel sv. Kateřiny. S malým trhem v přilehlém parčíku a programem uvnitř. Působivý úvod obstarali žáci náchodské umělecké školy, resp. jejich bubenické uskupení TusTuduKa. Vystoupily i děti ze ZUŠ Žacléř a Úpice, sbor Chorea Corcontika, skupina Merely Wild, k vidění byly i netradiční šperky ze zipů od Anny Talábové. Večerní program v restauraci Fontána doplnila kapela Tlupa Tlap i country vystoupení. Vše s jedním společným jmenovatelem, získat peníze na další opravy .

První sakrální stavba tu stála již v 16. století.   „V první třetině 17. byl postaven současný objekt, renesanční, v 18. století barokizovaný. Po roce 1945 ale chátral. Díky rekonstrukcím v letech 1999, 2000 a 2003 se ho však podařilo zachránit. Došlo ke statickému zabezpečení věže, výměně trámů, opravě fasády i střechy. Od loňska fungují věžní hodiny," přiblížila historii místa Markéta Řezníčková.

Sbírka pomáhá

Letošní slavnosti sv. Kateřiny se konaly u příležitosti rekonstrukce kůru. „Podařilo se získat 90 procent dotaci ve výši 170 tisíc korun s tím, že zbývajících 10 procent pokryje veřejná sbírka, která stále trvá. Díky tomu, že starý kůr napadený dřevomorkou už nebude nikoho ohrožovat případným zřícením, mohli jsme zorganizovat více vystoupení. Do nich se zapojilo opět spousta lidí, většinou dobrovolně nebo za proplacení cesťáku a pozvánku na raut od místních kuchařek," chválí přístup obyvatel i vystupujících starostka.

„V obci pracuje občanské sdružení Žako, které je hlavním organizátorem akce, dobrovolní hasiči, máme tu volnočasovou aktivitu Tvořínek, jezdecký spolek i myslivecké sdružení Ličná. To na obec se 191 obyvateli není málo," dodává Eva Kmiećová.

Zahájení slavnosti se účastnil také farář Jan Rybář, který tu před mnoha lety sloužil poslední mši. „Až se vás děti budou ptát, co to tady stojí, tak jim řekněte: Tady se lidi učili úctě k životu. Tady vítali děti nově narozené, tady se oddávali, tady se loučili se zemřelými. Všechno společně. Celá obec se tu scházela každou neděli. Ani tehdy lidé nebyli svatí, ale měli mravní zásady. V neděli odložili pracovní šaty, tady se scházeli a měli v těch svátečních šatech tak trochu dojem, že jsou lidé na úrovni. Tím se učili i úctě sami k sobě," pronesl k přítomným.