Již potřetí se Noc kostelů konala v Trutnově a opět se těšila velkému zájmu. Účastníci, kteří si prohlédli všechny čtyři otevřené kostely a nechali si návštěvu potvrdit na speciální „kostelní pas", dokonce obdrželi pamětní list.

Pořadatelé nezapomněli ani na nejmenší a připravili na dvou místech oslavu dětského dne. „Na Noc kostelů chodím pravidelně. Byla jsem se například v Kostele Narození Panny Marie podívat na program vyhrazený dětem a zaujal mě i výklad o kostele," uvedla Anežka Šedivková z Trutnova.

Kromě tradičních bodů programu, jako prohlídky nebo koncerty duchovní hudby, měli lidé velký zájem o noční výstup na věž centrálního trutnovského kostela a trvalo přes hodinu, než se všichni zájemci nahoru podívali. „Na kostelní věži jsem byl podruhé a moc se mi to líbilo. Bydlel jsem totiž poblíž zvonů, takže pro mě bylo bytostné být jim poblíž a moci si na ně sáhnout," podotkl jeden z účastníků nočního výstupu Ilja Fišer z Trutnova.

Premiéra v Kuksu

Ve Dvoře Králové noc kostelů zahájili před Hankovým domem zástupci římskokatolické, evangelické a husitské církve. Ani zde nechyběly přednášky, mše nebo koncerty a aktivity zaměřené na děti.

Poprvé se v rámci Noci kostelů otevřely také brány hospitálního kostela Nejsvětější Trojice v Kuksu. Pro účastníky byla připravena komentovaná prohlídka kostela, kaple sv. Kříže, sakristie, nechyběla ani ukázka některých liturgických předmětů, které se skrývají v kukských depozitářích. Přístupná byla i krypta kostela, která slouží jako hrobka rodiny zakladatele Kuksu F. A. Šporka. Prohlídku doprovodil Královédvorský chrámový sbor a orchestr pod vedením Víta Havlíčka.

V muzeu s vůní medu

Ve Vrchlabí zase na první červnový pátek připravili Muzejní noc. Akce, jež se uskutečnila ve čtyřech historických domcích, měla návaznost na výstavu „Jak včela med dělá". Velcí i malí se tak mohli dozvědět mnoho zajímavého o životě včel, vytáčení medu a léčebných účincích včelích produktů.

Stánky nabízely ochutnávku medu od místních včelařů a prodej včelích produktů. Pro děti připravili pořadatelé ze Správy Krkonošského národního parku nejrůznější soutěže, hry a dílny – zdobení medových perníčků, výrobu svíček, určování medonosných rostlin. Pro ty nejmenší to byla loutková pohádka „O medvídkovi Medouškovi". Vše za hudebního doprovodu Big Bandu vrchlabské ZUŠ.

Během Muzejní noci ve Vrchlabí si zase mohli prohlédnout zajímavosti ze života včel.