Kraj je nyní ve svém sídle v Novém pivovaru v nájmu a prostřednictvím dvacetiletého leasingu splácí jeho pořízení rakouské leasingové společnosti Immorent, která jej vlastní.

Krajští radní včera souhlasili se zahájením postupu, na jehož konci by mohlo být přefinancování pořízení krajského sídla. „Náš záměr vychází z toho, že kraj by zaplatil zůstatkovou cenu nemovitostí hradeckého pivovaru najednou. Tato částka bude činit v říjnu příštího roku 560 milionů korun. Na tu by si kraj vzal úvěr, jenž by měl výhodnější podmínky než současný dvacetiletý leasing,“ uvedl náměstek královéhradeckého hejtmana Vladimír Derner.

Změna financování by měla přinést tři hlavní výhody. „Kraj by se stal o patnáct let dříve majitelem svého sídla, kterým zatím není. Krajská samospráva by tak získala majetkovou právní jistotu k této velice nákladné nemovitosti. Majetkový vztah k budovám sídla je nyní velice složitý a nevýhodný,“ řekl náměstek Derner.

Úspora splacení Regiocentra formou bankovního úvěru by mohla činit až 120 milionů korun.

„V rámci současného leasingu kraj platí úrok 5,6 procenta. Máme zjištěno, že bychom mohli získat úvěr s úrokem, který by mohl být až o tři procenta nižší. To v celkové obrovské ceně pivovaru znamená zajímavou úsporu,“ doplnil Vladimír Derner.

Rekonstruovaný pivovarský areál slouží jako krajské sídlo od konce roku 2007. Kraj by měl podle současných podmínek za jeho pořízení zaplatit během dvaceti let zhruba 1,87 miliardy korun. Kromě první největší částky kraj ročně splácí kolem 70 milionů korun.

(id)