„Do současné doby nás ministerstvo nekontaktovalo, informace o tom, že správní řízení zahájí i s Libereckým krajem, mám jen zprostředkovaně z médií,“ odpověděl na dotaz na postoj kraje k prohlášení ministerstva Pavel Novák, krajský radní pro zdravotnictví.

Nicméně dodal, že i v případě, když dostane informaci písemně, kraj bude trvat na svém. A to, že proplácení poplatků v krajských zařízeních tak, jak jej má nastaven Liberecký kraj, je v pořádku a v souladu se zákonem.

„Máme naše právní výklady a podle nich je náš způsob, kdy pacientům nabízíme převedení jejich dluhu zdravotnickým zařízením na kraj, v souladu se zákony,“ upřesnil Pavel Novák.

Podle jeho informací i v případě, že ministerstvo s Libereckým krajem správní řízení zahájí, nebudou prozatím až do rozhodnutí na způsobu proplácení nic měnit.

Celá záležitost může mít až soudní dohru. V případě, výsledkem správního řízení bude rozhodnutí o zastavení proplácení poplatků, kraj se může odvolat. V nejzazším případě pak ministerstvo může podat žaloby k soudu na zrušení usnesení krajských úřadů na proplácení poplatků.
Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler však již před časem zvažoval možnost, že kraj sám hrazení třiceti a šedesátikorunových poplatků zruší. A to po jarních parlamentních volbách.

„Počkáme na výsledky parlamentních voleb. Pokud zvítězí Česká strana sociálně demokratická, pak se samozřejmě pokusíme zrušit poplatky plošně. Pokud ne, pravděpodobně je již dále za pacienty hradit nebudeme,“ upřesnil před časem Stanislav Eichler.

Jak dodal, pokud dostane více hlasů pravicová Občanská demokratická strana, ČSSD to bude vnímat jako jasný vzkaz voličů: „Chceme zachovat poplatky“. Ovšem doplnil, že i kdyby ČSSD volby vyhrála, potrvá ještě nějakou dobu, než se eventuálně podaří prosadit úplné zrušení všech regulačních poplatků.