Atraktivní nemovitosti ve svém vlastnictví bude Liberecký kraj nově prodávat prostřednictvím elektronických aukcí.

Prvním vytipovaným objektem je turistická ubytovna v rekreační a vyhledávané krkonošské oblasti, na Horních Mísečkách v obci Vítkovice.

Víc peněz a větší transparentnost

„Aukce se již v praxi osvědčily, proto je chce krajský úřad ještě víc využívat. Cílem je prodat takový majetek za co nejvýhodnější cenu a zvýšit transparentnost," podotkla mluvčí Markéta Dědková.

Nemovitost s dvanácti lůžky je polohou dobrým výchozím bodem pro pěší a cykloturistiku a v její blízkosti je řada lyžařských areálů a běžkařských tras. Objekt byl v minulosti svěřen k hospodaření Krajské správě silnic a po určení zbytnosti majetku byl od roku 2011 pronajatý. Výtěžek z nájmu ale nestačí pokrýt náklady na údržbu.

„Liberecký kraj bude zisk z e-aukce investovat opět do zlepšení stavu svých nemovitostí, například do zateplování a oprav školských budov nebo do zhodnocení nemovitostí Krajské správy silnic," říká ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter.

Vyvolávací cena ubytovny je 3,5 milionu korun. Minimální příhoz je 10 tisíc, každý účastník e-aukce bude muset předem složit jistotu 200 tisíc korun.

„On-line elektronická aukce je plánovaná na 10. února. Aukční portál pro zadávání vstupních nabídek byl otevřen 16. prosince, od 3. do 10. února poběží kontrolní kolo, které slouží pro formální ověření nabídek ze strany zadavatele. Po tu dobu už nelze nabídky nijak měnit.

Aukce začne v 15 hodin a všem účastníkům se zobrazí nejvyšší cenová nabídka. Po dobu 20 minut mají jednotliví účastníci možnost své nabídky ještě upravovat, ale jen směrem nahoru. Nová cenová nabídka nemůže být shodná se stávající maximální cenou," přiblížil systém Petr Staněk.

Hradec používá veřejné dražby

Nepotřebné objekty na lukrativních místech Krkonoš má i Královéhradecký kraj a tam se rozhodli jít cestou veřejných dražeb. První byla za 16,25 milionu korun vydražena budova bývalé základní školy ve Špindlerově Mlýně. „Z vyvolávací ceny 5 milionů se vítěz, který zůstal v anonymitě, dostal na konečných 16 a čtvrt milionu přes 60 příhozů," připomněla mluvčí kraje Martina Götzová. O získání objektu zvaného Tři hory usilovalo celkem devět dražitelů.