Měl to být plán, jak zabít dvě mouchy jednou ranou. Budovu v Alešově ulici, kde nyní sídlí obchodní akademie, hotelová škola a střední odborná škola, chtěla turnovská radnice využít pro zřízení základní školy. „V lokalitě Turnov 1 u nádraží citelně chybí občanská vybavenost. Základní škola tam má jen první stupeň, chtěli jsme tam proto zřídit plnohodnotnou základní školu i s druhým stupněm. Rovněž jsme počítali, že tam vznikne pobočka základní umělecké školy a domu dětí Žlutá ponorka," popisuje starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok) . Studenty a učitele výše jmenované sloučené střední školy chtělo město sestěhovat do budovy bývalých kasáren ve Zborovské ulici, kde má škola pronajatou část prostor a která už dříve sloužila obchodní akademii a hotelové škole.

Jenže objekt v Alešově ulici patří kraji a ten už vyjádřil s návrhem Turnova nesouhlas.

„Naším záměrem je naopak sloučit stávající dvě pracoviště střední školy do jednoho, a to právě v Alešově ulici. S návrhem sestěhovat školy do Zborovské ulice Rada kraje nesouhlasí," uvedla krajská radní pro oblast školství Alena Losová (ZpLK).

Že není pro školu ideální učit ve dvou budovách, potvrzuje i ředitelka školy Milena Lednejová. „Postupně se stahujeme do Alešovy ulice, protože přebíhání učitelů mezi budovami, které jsou od sebe dost vzdálené, není ideální. V Alešově máme vše, co potřebujeme, včetně prostor pro praktickou výuku. Ve Zborovské, která patří městu, musíme platit za třídy nájem, takže je logické, že budeme prosazovat, abychom byli pohromadě v budově, která patří nám."

Turnov sice kraji nabídl, aby si obě školní budovy mezi sebou vyměnil, tedy aby Zborovská přešla na kraj a Alešova na město. Ani to ale Rada kraje nepodpořila. „Když si spočítáme provozní náklady, náklady na rekonstrukci, zřízení odborných učeben a podobně, tak je to pro nás nevýhodné. Naopak, když veškerou výuku sloučené integrované střední školy, obchodní akademie a hotelové školy sloučíme do Alešovy ulice, ušetříme ročně dva miliony korun," odůvodňuje Losová.

Turnov tak čeká složitá situace. Kraj počítá s tím, že školu ve Zborovské opustí zhruba za dva roky. Městu tak zůstane poloprázdný objekt. „Do opravy bývalých kasáren se investovala veliká spousta peněz díky nadaci Bohuslava Horáčka, která svůj dar podmínila tím, že v kasárnách bude škola. Nemůžeme si dovolit ten objekt jen tak nechat ležet ladem," říká místostarostka Petra Houšková.

„Umím si představit, že tam přesuneme městskou knihovnu, zřídíme pobočku městského úřadu, variant je dost, ale vůbec to neřeší to základní," upozorňuje starosta Hocke. „Tím je zřízení plnohodnotné základní školy u nádraží, kde škola chybí. Jiná budova než ta v Alešově ulici k tomu vhodná není a na stavbu úplně nové školy nemáme peníze," neskrývá starosta nad postojem kraje rozladění. Podle Aleny Losové ale bude kraj o problému ještě jednat, definitivně se má vyjádřit do konce srpna.