Pro obě strany by to bylo výhodné, řekl generální ředitel liberecké nemocnice Jiří Veselka. Liberecká nemocnice však není jediným zařízením, s nímž turnovská nemocnice jedná. Zájem o partnerství s Panochovou nemocnicí má i společnost Mediterra, která provozuje třeba nemocnice v Tanvaldu.

Turnovský místostarosta Jaromír Pekař (ODS) už dříve řekl, že Mediterra nabízí nemocnici investici do 300 milionů korun, liberecká nemocnice naproti tomu třeba spolupráci v provádění výkonů jednodenní chirurgie.

V případě dohody by do Turnova zřejmě liberecká nemocnice přemístila i některá lůžka následné péče. Dalším zájemcem o spolupráci byla Klinika estetické medicíny Asclepion, podle Pekaře však žádnou konkrétní nabídku nepředložila. O vstupu strategického partnera chtějí v Turnově rozhodnout do konce letošního roku. Krajská nemocnice Liberec je s 1000 lůžky největším zdravotnickým zařízením v Libereckém kraji.

Turnovské nemocnici nabízí velmi úzkou spolupráci. „Nabízíme, že v Turnově udržíme základní rozsah péče, pokud to zastupitelstva schválí, měla by spolupráce skončit fúzí obou nemocnic," řekl Veselka.

To by podle něj umožnilo snížit náklady obou zařízení. Liberecká nemocnice by do Turnova mohla přesunout část následné péče léčebné i rehabilitační. Umožnilo by to podle Veselky také podchytit pacienty z této části kraje, kteří jinak za náročnějšími výkony odcházejí do Hradce Králové, Mladé Boleslavi nebo Prahy.

Spolupráce s libereckou nemocnicí by byla výhodná i pro turnovskou nemocnici. Spojením vznikne silný subjekt, který bude mít mnohem lepší vyjednávací pozici s pojišťovnami.

Panochova nemocnice v Turnově je společností s ručením omezeným ve stoprocentním vlastnictví města. Zařízení má 179 lůžek. Loni bylo v Turnově hospitalizováno na 6000 lidí a tamní lékaři provedli přes 2700 operací. Liberecká krajská nemocnice je akciovou společností - majoritním vlastníkem je kraj a 17,53 procenta akcií drží město Liberec.

Loni bylo v Liberci hospitalizováno bezmála 38.500 pacientů a lékaři tam provedli na 15.000 operací. Nemocnice slouží nejen pacientům z Libereckého kraje, ale traumatologie nebo neurochirurgie ošetřují pacienty z celé země. Záměr spojit obě nemocnice už projednala liberecká městská rada i krajská rada, rozhodující slovo ale budou mít turnovští zastupitelé.