Za fiasko označila ve čtvrtek většina členů Klubu seniorů návštěvu krajské radní, odpovědné za školství, Táni Šormové.

Do Trutnova ji pozval předseda klubu Miroslav Šafařík, aby vysvětila důvody, které vedou Královéhradecký kraj ke slučování škol. „Jde nám hlavně o chystané spojení Střední zdravotnické školy a Obchodní akademie v Trutnově. Nesouhlasíme s návrhem této takzvané optimalizace a očekával jsem, že krajská politička pro nás vnese do navrhovaných kroků nějaké světlo. A vysvětlí důvody," konstatoval předseda Miroslav Šafařík.

Před začátkem utekla jako malá holka

Přestože debata s krajskou radní měla začít v patnáct hodin, protagonistka těsně před začátkem sebrala tašku a sál bez vysvětlení jako malá holka opustila.

„Asi se nás vážně bojí. To se tady ještě nestalo. No, snad se vrátí," komentoval nejdřív se snahou o humor organizátor besedy Šafařík. Smích ho však s přibývajícími minutami opouštěl. Na slíbenou debatu o slučování škol na Trutnovsku čekal plný sál.

Nejen senioři, ale i další hosté, mezi nimiž byli i dva ředitelé zmíněných škol Miroslav Albrecht (OA) a Roman Hásek (SZŠ). Se zájmem si přišli argumenty krajské radní vyslechnout i zaměstnanci a zástupci dalších škol v regionu, které mají být rovněž sloučeny. Se zvědavostí poněkud napjatou situaci sledovali také místostarostové: trutnovský Tomáš Hendrych a vrchlabský Michal Vávra. Zrozpačitělý předseda Klubu seniorů Miroslav Šafařík poněkud křečovitě zachraňoval neočekávanou časovou proluku vyprávěním košilatých vtipů. Zároveň si tak trochu sypal písek na hlavu. „Ona asi paní radní nečekala, že tady na ni bude čekat tolik lidí. Zřejmě nepochopila, že jde o besedu a teď ji ten váš zájem vyděsil," snažil se Šafařík vysvětlovat pro mnohé zjevnou aroganci krajské političky.

Ten, kdo si přišel seriozně vyjasnit, jak to vlastně se školami v Trutnově bude, se skoro nic nedozvěděl. A to ani poté, kdy se Táňa Šormová po více než půl hodině nechala přemluvit a našla odvahu mezi lidi konečně přijít. „Nic konkrétního říkat nebudu, s řediteli škol v regionu jsme o slučování jednali, ať vám oni povědí, co v návrzích je," opakovala zjevně vystresovaná žena. Během času, který trutnovským občanům věnovala, se omezila pouze na předání všeobecných informací ohledně současného stavu ve školství v rámci kraje i ČR.

Ani se s přítomnými nerozloučila

Přesto jí nesouhlas se slučováním škol stihli veřejně sdělit trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych a ředitel Obchodní akademie Miroslav Albrecht. „Nic nezáleží na mně. Buď návrh schválí rada a zastupitelstvo kraje, nebo ne. Všude, kde jednáme, chtějí zachovat školy, neznám ředitele, který by právě tu svou nebránil. Každý říká: Zrušte jinou školu, ne tu naši. Nikdo nám ale neřekne, kterou. Tuto diskusi chci ukončit," uzavřela Táňa Šormová.

„Ani se s námi nerozloučila. Něco takového jsme tady ještě neměli. Vždyť ona nic neví…," zlobili se trutnovští senioři. Mnozí z besedy dokonce předčasně odešli. Kraj včera oznámil, že ve středu 18. března uspořádá k Návrhu na optimalizaci středních škol tiskovou konferenci.