Místo současných 230 milionů korun tak zaplatí město za chod úřadu jenom 210 milionů korun. Na stavu městské pokladny se totiž začínají projevovat výpadky daňových příjmů, které budou v letošním roce o 10 až 20 procent nižší než v roce 2008.

„Vynasnažíme se, aby se úsporná opatření nedotkla běžných občanů města. Nejprve proto zredukujeme stav servisního personálu, což jsou asistenti a referentky, a to zhruba o patnáct osob. Úspory ve výši několika set tisíc korun nám přinese také 10 procentní redukce platů managementu radnice,“ řekl Deníku liberecký primátor Jiří Kittner.

Ušetřit chce město také na vybavení jednotlivých kanceláří. Nebude kupovat nový nábytek, ani elektroniku. Zastaven byl i nákup nových telefonů a minimálně do konce roku 2010 nových služebních vozidel. Asi půl milionu korun ročně navíc magistrát ušetří na tom, že si budou jeho zaměstnanci sami uklízet své kanceláře.

„Vypověděli jsme smlouvu se společností, která měla úklid magistrátu na starosti. Společné prostory, toalety a chodby nyní uklízejí nezaměstnaní z obecně prospěšné společnosti Komunitní služby Liberec. Kanceláře jako takové pak úředníci sami,“ dodal Jiří Kittner.

Škrtá se všude

O tom, jakým způsobem se úsporná opatření dotknou například příspěvkových organizací města, se zatím jedná. Úspory se ale pravděpodobně nevyhnou nikomu. Šetřit tak budou muset v liberecké zoo, městských divadlech či v dopravním podniku města, který sice příspěvkovou organizací není, město však jeho provoz dotuje.

„Letošní rozpočet je o 180 milionů korun nižší než v loňském roce. V příštím roce navíc nebudeme moci počítat s žádným přebytkem. Škrtat proto budeme všude. Kdybychom někoho vynechali, o to více zaškrtíme opasky ostatním,“ poznamenal liberecký primátor.

Podle tajemníka Marka Řeháčka se proto bude muset také výrazně zlepšit efektivita práce všech zaměstnanců libereckého magistrátu. Cílem města je totiž udržet servis, na který jsou jeho obyvatelé zvyklí, na stávající úrovni. „Také proto jsme již s úspornými opatřeními začali. Jejich účinnost se totiž projeví až za několik měsíců,“ uvedl tajemník.