Při pátém předávání Cen ředitele Správy Krkonošského národního parku se jejich laureáty stala pětice osobností, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o zdejších horách.

Jsou jimi zoolog Jan Vaněk, lidová vypravěčka Slávka Hubačíková, dlouholetý člen Horské služby Jaroslav Hovorka a bývalý ředitel Správy KRNAP Jiří Novák, in memoriam. „Letos se také poprvé udělovala cena v nové kategorii za vědu a výzkum. Získal ji zoolog Správy KRNAP Jan Materna," připomněl mluvčí parku Radek Drahný.

„Smyslem ocenění je vyzdvihnout lidi, kteří svým životem a prací znamenají přínos pro Krkonoše," říká ředitel národního parku Jan Hřebačka. „Myslím, že jsme i tentokrát ocenili lidi, kteří jsou s horami neodmyslitelně spjati a jejichž přínos je nezanedbatelný a asi jen těžko zpochybnitelný," dodal Hřebačka. Nominace na Ceny ředitele Správy KRNAP posílala hojně i veřejnost, Výbor vybíral z devatenácti návrhů.

Laureáti, resp. jejich zástupci převzali z rukou Jana Hřebačky cenu v podobě Krakonoše. Ty vyrobil jako drátěné sošky Ladislav Šlechta z Harrachova technikou smyček. Předlohou mu bylo nejstarší vyobrazení Krakonoše, tak jak jej známe z Hellwigovy mapy Slezska z roku 1561. K výrobě jedné sošky bylo třeba 30 metrů železného taženého žíhaného drátu, který pro potřeby pletení musí být tvárný a měkký. Výroba jednoho kusu zabrala přes 30 hodin.