VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krakonošovo náměstí se mění

Trutnov – K udržovaným fasádám domů na Krakonošově náměstí přibývají i obnovy podloubí, kamenných prvků a dlažeb chodníků.

18.7.2011
SDÍLEJ:

Krakonošovo náměstíFoto: Archiv Humlak

Děje se tak díky příspěvkovému programu města, který byl uveden loni v život. V květnu byla dokončena renovace podloubí u tří domů městské památkové zóny. Nová dlažba, opravy vstupů a natřené omítky ozdobily budovu městské knihovny, domu s kavárnou U Tří korunek a domu s tradiční trafikou.

Zastupitelstvo nedávno schválilo upravený program o poskytování příspěvků na opravu podloubí. Na základě dosavadních zkušeností s cenami již opravených částí podloubí a vzhledem k dotazům zájemců byly odstraněny limity pro jednotlivé druhy prací. Výše příspěvku je tak nově stanovena na maximálních 40 procent z celkově uznatelných nákladů na opravu jednoho podloubí. „Jsem rád, že se podařilo prosadit tento návrh, abychom byli schopni majitelům proplatit čtyřicet procent nákladů vynaložených na opravy podle představ památkářů. Původně se mělo uhradit čtyřicet procent z každé položky. Materiál se musel přepracovat,“ konstatoval starosta Ivan Adamec.

Úprava příspěvku k rekonstrukcím motivuje další majitele domů. Aktuálně se ještě letos do renovace pustí Daniel Kosáček.

Objekt je situován v dolní části Krakonošova náměstí, jde o rohový dům naproti restauraci U Draka. Majitele čeká kompletní výměna dlažby včetně podkladových konstrukcí.

Náklady rekonstrukce byly odhadnuty na částku 384 200 korun, majitel od města dostane příspěvek 153 600 korun. „K domu mám citový vztah, záleží mi na tom, aby i podloubí před ním bylo pěkné,“ řekl Deníku Daniel Kosáček. „Dlažba je tam stará padesát let. Veškeré úpravy se musí provést podle schválené studie architekta Pavla Tomka z roku 2005. Kreslila se proto každá dlaždice, jak bude vypadat. Teď budeme čekat zhruba tři měsíce na vhodný kámen, ale věřím, že na podzim práce začnou. Příspěvek od města pochopitelně vítám,“ dodal majitel.

Zastupitelstvo mu nad rámec akce s ohledem na zachování jednotného rázu prováděné úpravy doporučilo poskytnout tři běžné metry žulového obrubníku ze skládky Technických služeb Trutnova k zabudování do dlažby v místě, kde nyní není schodiště, tedy proti vstupu do banky.
Příspěvkové peníze od města podle schválených dokumentů obecně zahrnují opravy vnitřních omítek podloubí včetně výmalby, restaurování kamenných sloupů, podezdívek a ostění, výměnu či přeložení zádlažby.

Starosta Ivan Adamec věří, že se další zájemci o renovaci podloubí brzy přihlásí. „Až náměstí začne vypadat jinak, doufám, že se ostatní chytnou za nos. Rozumím tomu, že majitelé domů nemají v současnosti dostatek peněz na opravu, protože mají na domech i jiné náklady. Na druhé straně je náměstí výkladní skříní Trutnova a my chceme, aby vypadalo lépe než dosud. Je dobré, že zde vlastníme dost domů a můžeme lidem ukázat, jak to po renovaci pěkně vypadá. Příklady táhnou. Celkem se na opravy vydaly již dva miliony, v rozpočtu je do roku 2013 vyčleněno až pět milionů korun,“ dodal starosta Adamec.

V současnosti nechává radnice také zpracovat studii k opravě dalších podloubí domů v ulicích vedoucích do Krakonošova náměstí, tedy Bulharské, Palackého, Hav〜líčkově, Jihoslovanské a Horské. „Po jejím dokončení a odsouhlasení bude tedy již v příštím roce k dispozici metodika oprav na všechna podloubí v historickém centru Trutnova,“ informovala vedoucí oddělení pro styk s veřejností města Veronika Svobodová. Zároveň připomněla v souvislosti s provedenými pracemi i jednu zajímavost: „Na začátku letošních renovací došlo i na zajímavé archeologické nálezy. Vedle drobných předmětů datovaných od pozdního středověku do časného novověku byl například odkryt i původní vchod do sklepa před obchodem s galanterií a u sousedního domu se našel pozůstatek valounové dlažby, takzvaných kočičích hlav.“

Návštěvníci i obyvatelé města změny k lepšímu vítají. „Krakonošovo náměstí mám ráda. Vždy, když zavítám do Trutnova, koupím si zmrzlinu a procházím podloubími. Je vidět, že se vše upravuje a líbí se mi tady,“ komentovala Hana Konrádová.

Miroslava Jasanská, Jana Mudrová

18.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Exoti na prodej.
AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Ilustrační foto

Práce v lese skončila tragicky

Fujavec lámal stromy i na Náchodsku a Trutnovsku

Trutnovsko - Silný vítr, který předpovídali meteorologové, se do hor a Podkrkonoší přihnal už ve čtvrtek večer a během noci si vzal na paškál hlavně stromy. Hasiči podle ranních informací zasahovali v Královéhradeckém kraji během noci až do sedmi hodin ráno v 52 případech.

KRNAP hledá další laureáty Ceny ředitele. Navrhněte osobnosti

Vrchlabí - Správa KRNAP chce už osmým udílením Ceny ředitele Správy Krkonošského národního parku vyzdvihnout osobnosti, které svou prací, výkony a občanskými aktivitami představují či představovaly významný přínos pro Krkonošský národní park či Krkonoše jako region.

Byl zvyklý na potřásání rukou, teď převzal cenu od prvního muže českého fotbalu

Dolní Kalná - Dlouholetý funkcionář FK Dolní Kalná je už týden nositelem ceny Jana Modřického za celoživotní práci pro fotbal.

Muž neunesl rozchod s přítelkyní. Hrozí mu pět let vězení

Trutnovsko - Úpičtí kriminalisté zadrželi ve Rtyni v Podkrkonoší čtyřiatřicetiletého muže. Zahájili proti němu trestní stíhání pro nebezpečné vyhrožování, pronásledování a ohrožování výchovy dítěte.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>