Obojí je ale zbytečné a nemá oporu v zákonech, poukázali veřejný ochránce Stanislav Křeček a profesní sdružení pohřebních služeb. „Pokud někdo řekne, že něco z klasických služeb, jako je třeba právě otevřená rakev, není za současné situace možné, měli by se pozůstalí obrátit na jiný pohřební ústav. Může se však stát, že provozovatel nějaké obřadní síně toto, například ze strachu z covidu, zakáže. V takovém případě však má pohřební služba ukázat tělo pozůstalým ve svém zařízení,“ uvedl Jaroslav Mangl, šéf Asociace soukromých pohřebních služeb.

S dotazy na podobné téma se v posledních týdnech často setkává právě i ombudsman Stanislav Křeček. „Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vystavování otevřené rakve se zemřelým na covid nebo s podezřením na tuto nemoc, ale pozůstalí by podle mého názoru měli mít možnost se na zemřelého naposledy podívat v místnosti pro úpravu zemřelých, kterou musí mít každá pohřební služba. Tuto možnost nezbytně musíme pro pozůstalé zachovat. To platí, pokud to nevyloučí ohledávající lékař,“ řekl Deníku Křeček.

Ilustrační foto.
Počet případů Covid-19 v kraji klesá. Přibylo však dalších sedm obětí

Některá krematoria přitom s otevíráním rakví nemají problém. Podle předsedy představenstva Krematoria Jaroměř Martina Soukupa mají dál lidé možnost vidět nebožtíka v otevřené rakvi. Moc lidí o to však v poslední době nežádá. „K požadavku na osobní rozloučení se zemřelým přistupujeme individuálně podle konkrétní situace, při splnění všech podmínek dané zákonem o pohřebnictví a dalšími hygienickými předpisy. Takže možné to je, ale v praxi prakticky nevyužívané,“ řekl. Lidé se na tuto možnost ptají i na konto výroku bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který radil, stejně jako Světová zdravotnická organizace, pohřbívat lidi s covidem ve dvou plastových pytlích. I od tohoto „trendu“ však nakonec ministerstvo pro místní rozvoj, pod které pohřebnictví spadá, ustoupilo, a opět na popud Světové zdravotnické organizace.