„Kraj letos zrealizuje celkem 25 staveb v hodnotě 1,3 miliardy korun. Do souvislých oprav silnic půjde dalších 113 milionů korun, což je rekordní suma,“ uvedl Jiří Koutník, technicko-obchodní náměstek krajské Údržby silnic.

V plánu je rekonstrukce padesáti kilometrů silnic a pěti mostů a dále souvislá oprava dalších 35 kilometrů.

Na Jičínsku pokračuje budování přeložky silnice II/286 z Jičína – Robous do Valdic v hodnotě téměř 209 milionů s DPH. Letos se zde prostaví přes 120 milionů.

V červnu se rozjíždí další dvě stavby, a to práce na komunikaci mezi Chlumcem nad Cidlinou a Zábědovem, dále silnice v Heydukově ulici ve Dvoře Králové nad Labem.

Počítejte s objížďkami

V červenci má začít další rekonstrukce křižovatky a souvisejících objektů v obci Číbuz. Začátkem srpna se obnoví práce na silnici II/328 Slavhostice – Jičíněves v celkové hodnotě 135 milionů.

„Vloni jsme opravili úsek z Jičíněvsi do Liběšic včetně mostu. Letos nás čeká silnice u Češova. Zahájena bude také rekonstrukce silnic v Holovousích za dvacet milionů. Obec v návaznosti vybuduje chodníky,“ upozorňuje Jiří Koutník.

Díky dotacím z Integrovaného regionálního operačního programu kraj spustí i další akce, a to konkrétně opravy komunikace druhé třídy Jaroměř – Nové Město nad Metují, Libáň–Dětenice–Osenice–Rokytňany a Velké Poříčí – Hronov.

„Kraj během léta vyhlásí výběrové řízení na dodavatele stavebních prací. Se zahájením počítá na jaře roku 2021,“ dodává k zakázkám Jiří Koutník.

Stavba na silnici Libáň – Rokytňany v předpokládané hodnotě 124 milionů (s DPH) bude zahájena na jaře v příštím roce. Začátek rekonstruovaného úseku navazuje na I. etapu provedenou v roce 2019. Další pokračování opravy silnice až do Kopidlna se projektuje.

„Oprava objízdných tras na silnici třetí třídy u Dětenic se nyní soutěží v předpokládané hodnotě 33 milionů a bude provedena v návaznosti na rekonstrukci silnice II. třídy,“ doplňuje Jiří Koutník.

Další stavby se plánují z dotace ze SFDI (státního fondu dopravní infrastruktury z programu rekonstrukce druhých a třetích tříd). Jedná se o úsek Mlázovice – Choteč za 13,5 milionů nebo oprava silnice Popovice – Tuř za 13 milionů. Úsek z Úlibic do Kacákovy Lhoty patří mezi opravy, které měly být provedeny už vloni. Stát neposlal dotaci a kraj jako investor stále čeká na její přidělení. Náklady jsou 18,5 milionu korun.