Ovocnářům začínají naplno žně. V současné době se sklízí švestky a hrušky.

„Úroda je dobrá, dokonce mírně nadprůměrná. Ovocnáři mohou být spokojeni,“ říká k aktuální sklizni švestek předseda České ovocnářské unie Martin Ludvík.

U jablek je sklizeň na začátku, pod střechou jsou jen letní odrůdy, hlavní sběr začne během deseti dnů odrůdou Gala a Golden Delicious.

U hrušek je sklizeň mírně podprůměrná, i tady část úrody poškodily mrazy. Hrušek se podle Ludvíka pěstuje v České republice málo. Největší plocha v kraji je v Choťovicích u Chlumce nad Cidlinou, kde je pěstují na sto hektarech.

Stavba obchvatu. Ilustrační foto
V říjnu se už řidiči svezou po novém mostě za čtvrt miliardy

Ovoce pomáhají farmářům sklízet především brigádníci z Ukrajiny. „Nyní se nám tato pracovní síla prodražuje, protože příchozí musí absolvovat opakovaně testy na koronavirus případně karanténu. Někde jsou komplikace s dopravou. A stále přetrvávají obavy, aby některá ze zemí neuzavřela hranice,“ obává se komplikací hlavní ovocnář.

Ukrajinci pokrývají při sklizních 80 procent pracovní síly, a pokud by do Čech nedorazili, byl by to velký problém.

V září začíná hlavní ovocnářská a zelinářská sezóna, která potrvá šest až osm týdnů a pracovní síly ze zahraničí jsou takřka nenahraditelné. „Pokud se zavřou hranice, s českými lidmi to nesklidíme. Museli bychom hledat nějaké alternativy, ale nevím, lidi chybí prostě všude,“ polemizuje Martin Ludvík. Lidé v produktivním věku jsou v zaměstnání, pro důchodce je česání ovoce těžká práce a studenti už nastoupili do škol.

Kolik zaplatíme?

Cena jablek je prý otázkou spíš pro obchodníky. Na farmách se pohybuje kolem dvaceti korun za kilo. V obchodech jsou ceny (50 až 60 Kč) podle Ludvíka stále vysoké, ovocnář k tomu ale nevidí důvod. „Cena není odpovídající a měla by rozhodně klesnout,“ domnívá se odborník.

Zřícenina hradu Potštejna, Rychnovsko, Královéhradecký kraj
Královéhradecký kraj je druhým nejlepším Místem pro život

Pěstitelé odhadují, že letošní sklizeň ovoce bude o 12 procent nižší oproti normálu, rozhodně bude větší podíl ovoce na zpracování, a to kvůli mrazovým škodám a krupobití.

Místní nemají zájem

Ovocnáři v JD Dolany na Náchodsku sklízejí hrušky, kterých bude letos méně. „Květy prochladly při kvetení, potom promrzly ještě plůdky,“ jmenuje jednu z hlavních příčin menší úrody ovocnář Jiří Fišer.

I tady pomáhají s česáním ovoce především Ukrajinci. „Původní pracovníci mají prodloužená víza do poloviny listopadu, nově příchozí absolvují dva covid testy a pracují odděleně,“ popisuje Fišer opatření.

Poté, co podnik snížil počet zaměstnanců, i tady jsou odkázáni na cizí pomoc. Padesát pracovníků je domácích, stovka zahraničních brigádníků.

Koně. Ilustrační foto
Škola má jinou vizi než chovatelé koní

„Pomáhá nám také technika, máme česací plošinu, což je produktivnější. Brigádníci pak odpracují i šedesát hodin týdně, navíc jsou mladší a výkonost je vyšší. Bez Ukrajinců si to ale neumím představit, místní nemají o brigádu zájem,“ konstatuje Jiří Fišera.

V Dolanech už sklidili první letní jablka, v příštím týdnu zahájí sklizeň odrůdy Šampion. Kvalita je lepší, plodů je kvůli poškození mrazy méně. „Jsme na třech čtvrtinách plánovaného množství,“ odhaduje ovocnář úrodu jablek.