„Denně přijímáme několik oznámení o porušování vládního usnesení týkajícího se nošení roušek. Ve většině případů se po příjezdu hlídky na místo už tyto osoby zde buď nenacházejí, nebo roušku na obličeji nasazenou mají,“ podotýká policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.

Chodit po městě či obchodě bez zakrytí nosu a úst je přitom protiprávní. „V případě, že lidé roušku nemají, dopouštějí se protiprávního jednání, které zadokumentujeme a předáváme správnímu orgánu obce s rozšířenou působností k dořešení. Pokud policisté zjistí porušování nařízení vlády ČR, přikáží dodržování zákazu a vykáží osobu z místa,“ dodává Vlčková. Pokud by člověk výzvu policistů ignoroval, mohl by dostat pokutu až deset tisíc korun.

Do ulic jen s rouškou. Ilustrační foto
Zákazníci bez roušky byli po napomenutí vulgární

Nošení roušek kontrolují policisté v celém Královéhradeckém kraji. Také trutnovští strážníci každý den monitorují situaci ve městě. Za nedodržování používání roušek či jiného zakrytí úst a nosu zatím uložili osm pokut, zpravidla do výše 5 tisíc korun.

Někteří se opatření stále vysmívají

„Naši strážníci při pochůzkách stále potkávají lidi bez roušek. Osoby byly požádány strážníkem, aby si zakryly ústa a nos v souladu s vládním nařízením. Pokutu dostaly v případě, že na tuto výzvu nereagovaly. Nikdy se nestalo, že by strážník někoho pokutoval bez předchozího upozornění,“ objasnil postup ředitel Městské policie Trutnov Radek Svoboda. „Bohužel, i v dnešní vážné situaci, která panuje, se tomu někteří lidé vysmívají,“ poznamenal.

Nemocnice v Trutnově začala odebírat a zpracovávat vzorky s podezřením na koronavirus.
Strážníci rozdali pokuty za nepoužívání roušek. Dostávají stížnosti na pití piva

Také státní policisté už ze zkušenosti vědí, že ne vždy to jde s lidmi po dobrém. „Zpočátku platnosti vládních usnesení policisté osobám situaci vysvětlovali a domlouvali jim, ale vzhledem k tomu, že i nadále někteří lidé opatření porušují, bude Policie ČR muset přikročit k razantnějším opatřením,“ říká mluvčí.

Otevřené provozovny a postávání u okének

Nařízení vlády porušily i některé provozovny v kraji, které měly navzdory zákazu otevřeno. Podobných správních deliktů policisté řešili několik desítek.

Testování na nákazu koronavirem
Ve fakultní nemocnici leží tři nakažení pacienti. V karanténě je 30 zaměstnanců

„Za sedm dní jsme zaevidovali více než 20 případů porušení v souvislosti s karanténou, což předáváme k dořešení hygienické stanici.“

(policejní mluvčí Magdaléna Vlčková)

Trutnovští strážníci kontrolují také popíjení u výdejových okének, které si zřídily některé restaurace. „Stále se setkáváme se shlukováním skupin lidí před zavřenými restauracemi a hospodami, kde mají otevřené pouze výdejní okénko. Lidé zde popíjejí, kouří cigarety a plivou kolem sebe,“ poukázal na situaci šéf trutnovských strážníků. „Žádáme proto občany, aby byli disciplinovaní a dodržovali nařízení vlády,“ dodal Radek Svoboda.

Postávání u výdejních okének musejí lidem rozmlouvat i hradečtí strážníci. V některých případech nejspíš padne i pokuta. „Strážníci řeší především kuřáky bez roušky nebo návštěvníky kiosků, kteří postávají před provozovnou s kelímkem v ruce. Ne všichni lidé pochopí, že jejich povinností je mít zakryté dýchací cesty a že se nesmí shromažďovat. Proto již musela městská policie sáhnou i k sankcím - šesti osobám může správní orgán uložit pokutu až do výše 20 tisíc korun,“ informuje mluvčí hradecké městské policie Eva Kněžourová.

Testování na nákazu koronavirem
Ve fakultní nemocnici leží tři nakažení pacienti. V karanténě je 30 zaměstnanců

V karanténě jsou i policisté

Policisté se kromě nezodpovědných lidí potýkají i s personálními problémy, a to kvůli nařízené karanténě. „Za Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje evidujeme aktuálně 38 osob v karanténě. Nejedná se pouze o policisty, ale i o občanské zaměstnance. Někteří se už z karantény vrátili zpět do služby, počet se průběžně mění,“ uvedla policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.