Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Královéhradecký biskup zaváděl ve Vatikánu internet

Pec pod Sněžkou - Královéhradecký biskup Jan Vokál pochází z Hlinska, v mládí chodil do horolezeckého oddílu, vystudoval kybernetiku na ČVUT v Praze, na Papežské lateránské univerzitě v Římě práva. Dvacet let působil ve Vatikánu za éry Jana Pavla II. „Jako na šéfa v práci na něj mám nejlepší vzpomínky,“ řekl.

12.8.2017
SDÍLEJ:

Biskup Jan Vokál, který vedl mši na Sněžce, vystudoval kybernetiku na ČVUT a dvacet let působil ve Vatikánu.Foto: DENÍK/Jan Braun

U kaple sv. Vavřince na Sněžce předstoupil před poutníky z Čech a Polska, kteří se vydali na mši na nejvyšší české hoře při Svatovavřinecké pouti, aby ji vedl s polským legnickým biskupem Zbigniewem Kiernikowskim. Královéhradecký biskup Jan Vokál s potěšením sledoval, jaký zájem tato událost vyvolala.

Těší vás pohled na stovky poutníků, kteří vyrazili na Sněžku?
Mám z toho velikou radost, kolik lidí dorazilo. Tradiční Svatovavřinecká pouť spojuje naše dva národy, Poláky a Čechy, ale také Němce. V dnešním uspěchaném světě je stále méně místa pro určité zastavení, kdy se člověk zahledí do svého srdce, zamyslí se nad sebou, nad smyslem svého života, a právě poutě jsou k tomu velkou příležitostí. V naší zemi, byť věřící jsou v menšině, je vidět nárůst touhy po duchovnu.

Loni jste vedl mši v chladu, dešti a mlze, letos počasí vyšlo nádherně. To vás jistě rovněž potěšilo.
Ano, potěšilo. Bral jsem si s sebou nepromokavou mitru (biskupskou čepici), ale jsem rád, že jsem ji nepotřeboval (usmívá se).

Chodí také biskup po horách?
Když mám příležitost, tak se rád v horách projdu. V Krkonoších jsem byl na procházce před třemi týdny. Vždy jsem měl k horám kladný vztah. Jako mladý jsem byl v horolezeckém klubu v Hlinsku, jezdili jsme do Tater, na Fatru a dalších hor. V Krkonoších jsem byl poprvé v roce 1967, to mi bylo devět let. Chodili kolem vrcholků a po vrstevnicích s rodiči. Na to mám krásné vzpomínky. Když se dívám na kopečky, vždy mne to pozvedne srdce k modlitbě a chvále Pána.

Vystudoval jste technickou kybernetiku na ČVUT v Praze. Využil jste někdy znalostí z oboru?
Ano. Některá studia technického oboru jsem použil v kněžské práci, například, když se ve Vatikánu zaváděl internet v letech 1991 a 1992. Obecně studium vědy člověku napomáhá k tomu, aby poznal, že za krásným, organizovaným systémem někdo stojí, že máme svého strůjce, že věda svým způsobem vede k Bohu.

Vy jste zaváděl ve Vatikánu internet?
V malém kroužku, kde byla většina kněžích a jeden biskup, jsem byl jediný člověk s technickým vzděláním.

Co jste měl ve Vatikánu na starosti?
Ve Vatikánu jsem působil dvacet let v sekretariátu. Vzpomínám na to velmi dobře. Byla tam milá, rodinná atmosféra. Začínal jsem ještě za svatého Jana Pavla II. A mám na to ty nejkrásnější vzpomínky. Když někdy jedu do Říma a přistává letadlo, tak mi lidé říkají: To je vidět, jak ty pookřeješ.

Jaká byla spolupráce s papežem Janem Pavlem II.?
Mám na něj ty nejlepší vzpomínky. Jednak jako na papeže, toho, který vede církev, a jednak jako na šéfa v práci. Byl to člověk velice charismatický, uměl to s médii, uměl oslovovat lidi. Byl si tak vědom blízkosti Boží, že kam přišel, tam ji rozdával. V tom měl veliký dar a charisma.

Jak vnímáte současného papeže Františka?
Každý je velmi jiný. Každý svými dary, charismaty, má přispět k té či oné době. Beru to jako dar od Boha, stejně jako jsem bral papeže Benedikta. Františkovo poselství v dnešní době je, abychom byli autentičtí a věrohodní. Abychom nehlásili jednu věc a nečinili druhou. Abychom si stáli za tím, v co věříme.

Působil jste dlouho v zahraničí, vedle dvaceti let ve Vatikánu rovněž v USA. Od roku 2011 jste biskupem královéhradeckým, po Dominiku Dukovi. Jste v Čechách a Hradci spokojený?
V Čechách mi je velmi dobře. Hradec Králové je krásné město a vážím si, že máme velmi dobré vztahy se všemi institucemi. V přátelském prostředí se pracuje lépe a snadněji než v antagonistickém.

Autor: Jan Braun

12.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
1.A ze ZŠ Komenského Trutnov s třídní učitelkou Šárkou Šámalovou.

NAŠI PRVŇÁCI ze ZŠ Komenského Trutnov

Ilustrační foto

TIP LIGA: Pelák jako jediný trefil sedm výsledků

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Věznice v Žacléři má kupce. Ještě nezaplatil

Žacléř - Ledy povolily. Osud bývalé věznice v Žacléři, o němž státní orgány dlouho mlžily, se začíná pomalu rozkrývat. Totožnost i záměry nové majitelky Jaroslavy Dvořákové ale zůstávají nejasné.

Ukončená i pokračující série. A pět tref Hochmana

Trutnovsko - Dvorská rezerva dál kraluje I. B třídě. Pro pátou vysokou výhru v řadě si svěřenci hrajícího trenéra Stanislava Ježka dojeli na hřiště Rudníku. Tři body slavili také fotbalisté Mladých Buků, kteří naopak v souboji se Smiřicemi přestřihli šňůru pěti porážek.

Rybám uškodili predátoři a tuhá zima. Bude jich méně

Královéhradecko - Rybníky postupně vydávají svá šupinatá bohatství. Výlovy jsou v plném proudu a rybáři postupně hodnotí výsledky. Na ty závěrečné je ještě brzy, ale už teď je zřejmé, že se někde na celkovém množství ryb podepsala tuhá zima. Škodili také predátoři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení