Okolí Rokytnice je známé množstvím drobných sakrálních památek. Studenovský křížek z roku 1822 stával u tzv. kasáren na rozcestí turistických cest na Studenově. Tak trochu na okraji zájmu na křižovatce lesních cest ve výšce 930 metrů (na snímku stav v říjnu 2014).

Kristus na zemi

„O jeho opravu se již před víc jak deseti lety snažila dvojice Jindřich Seidl z Vilémova, který byl nájemcem objektu „kasáren" a Anna Khunová, pražská malířka a zdejší chalupářka. Jejich prvním zásahem bylo doplnění chybějících kamenných kvádrů a ošetření Kristova těla zlacenkou," ohlédl se Radek Drahný ze Správy KRNAP.

První počin ale dlouho nevydržel Krista našli na zemi s uraženýma rukama. Na řadu let upadl křížek opět v zapomnění. Loni starosta Rokytnice Petr Matyáš inicioval možnou opravu křížku, který leží na pozemcích ve vlastnictví národního parku.

Téměř přesně rok od jeho setkání s ředitelem Správy KRNAP Janem Hřebačkou byla oprava dokončena.

„Došlo k obnově kamenných základových stupňů, čištění, doplnění vydroleného kamene na pískovcovém podstavci, ošetření všech kovových částí kříže a především k vymodelování a novému odlití uražených Kristových rukou," připomněl Radek Drahný.

Marné pátrání

Velkou neznámou zůstávala podoba desky umístěné na čelní straně kamenného dříku. Původní s pravděpodobně německými nápisy chyběla. Rozeběhlo se pátrání, hledalo se mezi starými fotografiemi, v archivech, kontaktovali se pamětníci, a dokonce se zprostředkovaně podařilo spojit i s pamětnicí dnes žijící v Německu. Pátrání ale nebylo úspěšné, a tak byl do nové mramorové desky vytesán nápis v češtině Já jsem cesta. Ten odkazuje jak na duchovní rozměr křížku, tak na umístění na důležité křižovatce historických cest poštovní vedoucí z Rokytnice do Harrachova a obchodní spojující přes hřebeny Krkonoš jizerské údolí a Slezsko.

„Obnova křížku se velmi vydařila a doufejme, že takto opravený vydrží alespoň dalších 193 let," přeje si ředitel Jan Hřebačka.

(njt)