Nedělní slavnostní zahájení her bude moderovat olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle. „Pro sportovce je olympiáda úplně to nejvíc, já sám byl na čtyřech. Olympiáda dětí a mládeže bude pro mladé velikou motivací nejen ve sportu pokračovat, ale také se zlepšovat a jednou se třeba i na olympiádu dostat. Jsem za takovou akci velmi vděčný,“ poznamenal rodák z Lanškrouna, který s atletikou začínal v Týništi nad Orlicí.

Na nedělní zahajovací ceremoniál se do Hradce Králové na zimní stadion sjedou nejen výpravy ze všech českých krajů, ale během dvou dní se vyprodalo i 1500 vstupenek pro veřejnost. Vlajkonoškou výpravy hradeckého kraje bude snowboardistka Eva Adamczyková, která také zapálí olympijský oheň.

Krkonošská horská střediska zažívají největší nápor voličů s voličskými průkazy při prezidentských volbách. Takhle to vypadalo při posledních prezidentských volbách v roce 2018 v Peci pod Sněžkou.
Volte v pátek, nebo doma. Špindlerův Mlýn řeší souběh voleb a Světového poháru

Deset sportů

Hned od pondělí pak začnou samotné soutěže. Sjezdové disciplíny bude hostit Špindlerův Mlýn a Horní Mísečky. Běh na lyžích a biatlon Vrchlabí, kde se bude společně s Trutnovem hrát i hokejový turnaj. Krasobruslaři pak budou o medaile bojovat v Nové Pace. Celkem se bude soutěžit v 10 sportech, chybět nebude ani orientační běh na lyžích nebo šachy.

Organizátoři podniku, kterými jsou Královéhradecký kraj a Český olympijský výbor, v posledních týdnech s obavami sledovali počasí. „Určitá lehká nervozita tady panovala, nicméně jsme nikdy nezpochybňovali, že bychom chtěli zimní olympiádu uskutečnit. Jsem moc rád, že v těch posledních dnech se zlepšila předpověď a počasí nám teď trošku pomáhá,“ přiznal hejtman Martin Červíček.

Po půldruhém roce se opět budou nad Hradcem Králové tyčit legendární lízátka. Stanou se součástí nově vznikajícího fotbalového svatostánku.
FOTO, VIDEO: Ikonická lízátka hlásí návrat nad Hradec

Podle něj se situace na sportovištích rychle zlepšuje: „Jsem přesvědčený, že Špindl je úplně bez problémů, čekáme na zasněžování ve Vrchlabí v areálu Vejsplachy. Mám pocit, že vše proběhne tak, jak jsme to naplánovali.“

Rozpočet 35 milionů

Rozpočet akce, kterou za dvacetiletou historii prošlo přes 50 tisíc mladých sportovců, je 35 milionů korun. Organizátoři chtějí mladé ještě víc motivovat ke sportu. Tomu má pomoci i setkání s českými hvězdami nejen zimních sportů.

Ilustrační foto.
Za dva měsíce si vydělal 300 tisíc, za zpronevěru mu hrozí vězení

„Těch jmen bude extrémně hodně. Když budeme mluvit jen o olympijských vítězích, tak můžeme zmínit zlatého hokejistu z Nagana Jaroslava Špačka, Katku Neumannovou, Davida Svobodu, Zuzanu Hejnovou. Velkou motivací zejména pro mladé hokejisty bude to, že přijedou čerství stříbrní medailisté z juniorského mistrovství světa a jejich trenér Radim Rulík. Z dvacetičlenného kádru prošlo snad 18 hráčů Olympiádou dětí a mládeže. Oni se tak vlastně vrací na akci, která jim pomáhala rozvíjet jejich kariéry,“ připomněl místopředseda Českého olympijského výboru Filip Šuman.

I on dodal, že akce má mladé vést ke sportu. „Chceme, aby se pro všechny jednalo o životní zážitek a to je i motto celého projektu. Chceme, aby mladí sportovci měli intenzivní zážitek z velké sportovní akce, který je bude dál motivovat,“ zdůraznil.

Ilustrační foto.
Kyberkriminalita v hradeckém kraji bují. Lidé loni přišli o 166 milionů

Filip Šuman také věří, že akce, kterou bude přenášet i Česká televize, osloví miliony lidí. „Hodně směřujeme do komunikace napříč sociálními sítěmi, které mladí používají. Často jsou tvůrci obsahu mladí sportovci. Už dnes máme výzkumy, že Olympiáda dětí a mládeže se do mladé generace dostane ještě intenzivněji než velká olympiáda. Vidíme, jak se stává motivací třeba pro mladší, aby začali sportovat,“ dodal.

Celkem se dosud přihlásilo 1150 mladých sportovců. Nejčastěji jsou ve věku starších žáků, tedy mezi 12 a 15 lety. Soutěže jsou veřejně přístupné a počítá se i s tím, že fandit budou hodně i školáci a studenti. Akce, jejímž centrem bude Špindlerův Mlýn, potrvá čtyři dny a končí ve čtvrtek.