Horská služba (HS) Krkonoše o tom informovala na webu. Řetězů na úbočí Sněžky se mohou turisté při náledí přidržovat. Upozornění na náledí a ledovku platí v Krkonoších od pondělí. Podobnou výstrahu HS vydává v zimní sezoně opakovaně.

Horší záchranáři nabádají turisty, aby používali zimní výbavu, zejména kvalitní protiskluzové návleky na boty, takzvané nesmeky. Na Sněžce byl dnes ráno jeden stupeň nad nulou a u nedaleké hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byli tři nad nulou.

V sobotu se z řetězové cesty ze Sněžky zřítil na polskou stranu hory do kotle Lomničky turista. Jeho pád po svahu byl podle horské služby dlouhý přibližně půl kilometru a do nemocnice záchranáři zraněného přepravili vrtulníkem. V krátké době jde o třetí případ pádu ze zledovatělé Sněžky na polskou stranu hory. Na konci ledna po pádu ze Sněžky zemřeli dva Poláci. V únoru z Jubilejní cesty spadla česká turistka. Při pádu se jí nic nestalo.

Sněžka
Ze Sněžky se zřítil český turista. Letos se jedná už o třetí případ

Na Sněžku se turisté mohou nyní dostat jen pěšky, protože horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku je z technických důvodů mimo provoz. Z polské strany a od Luční boudy je Sněžka přístupná řetězovou cestou, z české strany od Růžové hory a od Pomezních bud.

V Krkonoších platí první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Na hřebenech Krkonoš je 130 až 160 cm sněhu a teploty se pohybují nad bodem mrazu. "Na povrchu se v minulých dnech vytvořila krusta, na kterou napadlo za poslední sněžení okolo pěti pěti centimetrů sněhu v kombinaci s větrem různých směrů. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích," uvedla ve čtvrtek ráno na webu Horská služba Krkonoše.