"Na hřebenech Krkonoš je nyní 35 až 70 centimetrů sněhu," uvedl lavinový specialista Horské služby Krkonoše Robert Dlouhý. V Jeseníkách platí od minulého týdne také druhý lavinový stupeň. Při druhém lavinovém stupni jsou podmínky pro túry převážně bezpečné.

"Sníh napadl na tvrdou krustu, za působení silného větru. Na závětrných svazích a žlabech je ho uloženo větší množství. Zde se mohou tvořit desky z navátého sněhu," uvedl Dlouhý. Uvolnění laviny je podle něj možné jen při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Případná lavina by se měla většinou zastavit ještě na svahu.

V sobotu se potkali na Sněžce polonazí otužilci z Polska, druholigoví fotbalisté Hradce Králové nebo horští nosiči.
VIDEO: Hukot na Sněžce. Fotbalisté se zapletli s naháči

Na hřebenové Luční boudě leží 63 centimetrů sněhu. Dnes byla na Luční boudě silná mlha a teplota klesla k minus sedmi stupňům Celsia.

Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v nynější zimní sezoně poprvé vyhlášeno 16. prosince. S výjimkou jednoho týdne v první polovině ledna dosud platil stále první lavinový stupeň.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním lavina v Krkonoších zabila na konci prosince 2008 šestatřicetiletou skialpinistku, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

Ilustrační snímek.
Horská služba v Krkonoších vydala varování před ledovkou a náledím