Horská služba upozorňuje na to, že v některých případech existuje možnost samovolného uvolnění lavin středních a ve výjimečných případech i velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu. Lidé by měli dbát zvýšené opatrnosti již na svazích se sklonem nad 30 stupňů.

V Krkonoších je na hřebenech 50 až 130 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích a ve žlabech. Za posledních 24 hodin napadlo za působení jihozápadního větru deset centimetrů sněhu, za poslední dny asi půl metru. "Nový sníh se ukládá na silnou ledovou krustu, která se vytvořila při střídání kladných a záporných teplot na začátku tohoto týdne. Pod ledovou krustou zůstává sníh i nadále mokrý," uvedl Jan Doubek z Horské služby Krkonoše.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 byla ráno mlha, zataženo, dva stupně pod nulou, vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h a vrstva sněhu byla 130 centimetrů. Meteorologové pro dnešek v Krkonoších předpovídají silný vítr, který může v nárazech dosahovat i přes 70 km/h.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.

Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v nynější zimní sezoně poprvé vyhlášeno 16. prosince.

V Krkonoších je lavinová činnost i přes malou nadmořskou výšku intenzivní. Na obou stranách hor je zmapováno přes sto míst o celkové rozloze 554 hektarů, kde se lze setkat s lavinami.

Horní úsek kabinové lanovky na Sněžku také v neděli zastavil silný vítr. Lanovka, která může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, má dva úseky, dolní Pec pod Sněžkou - Růžová hora a horní Růžová hora - Sněžka, uvedli zástupci lanovky na webu. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru.

Podle polské horské služby ráno na Sněžce mrzlo, bylo minus 3,5 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli větru minus 8,7 stupně Celsia a mlha.

Meteorologové na neděli pro Krkonoše předpovídají oblačno až zataženo, během dne místy přechodně polojasno, místy přeháňky nebo občasný déšť, nad 900 metrů sněhové. Nejvyšší denní teploty budou nad nulou, mezi dvěma až pěti stupni Celsia. Vítr na hřebenech Krkonoš může v nárazech dosahovat více než 70 km/h.