Přeplněné a vyprodané kapacity? Nic takového. Volných míst je hodně, v červenci i srpnu. Hoteliéři v Krkonoších lákají hosty na nižší ceny v restauracích, bonusy typu volné jízdenky na lanovku či zapůjčení elektrokola, které jsou součástí ubytování. Jako zpestření pobytu na horách můžou posloužit novinky, například minigolf na Černé hoře nebo přenocování pod stanem pod sjezdovkou ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně. „Situace není vyloženě špatná, ale rozhodně není taková, že by bylo vyprodáno. Krkonoše jsou krásné, veliké a nejsou plné,“ vystihl aktuální stav ředitel Hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou Karel Rada. „Rozjezd je velice obtížný a pomalý, jako když se rozjíždí parní lokomotiva a má písek mezi koly,“ našel zajímavé přirovnání Martin Jandura z infocentra Špindl.INFO, majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com.

Safari Park Dvůr Králové loni zaznamenal rekordní návštěvnost za posledních deset let a obhájil pozici nejvyhledávanějšího turistického cíle kraje. Novinkou sezony jsou otevřené výběhy gepardů, ve kterých můžou lidé pozorovat bratry Thomase a Toulouse.
Jedničkou v kraji je safari park. Kdo všechno patří do TOP10 turistických cílů?

„Když vláda prohlásila, že budou dva roky zavřené hranice, tak nálada ve Špindlu byla strašná. Ať chceme nebo ne, jsme závislí na zahraniční klientele. Někdo více, někdo méně, hlavně Němci a Poláci hodně chybí. Na tom je postavený byznys,“ připustil Jandura. „Dřív platilo, že dovolená znamenalo dovolovat si a dopřát si to nejlepší. Teď každý mnohem víc přemýšlí o každé koruně a neví, co bude dál. Hoteliéři skřípou zuby, ale nezdražovali a snaží se držet loňské ceny. Restaurace dokonce zlevnily, aby vyšly vstříc turistům,“ dodal.

Objednala rovnou další dovolenou

Menší obsazenost krkonošských středisek využívají k rezervaci dovolených tuzemští hosté. Kvitují, že hory nejsou přeplněné. Jako paní Ivana z Hradce Králové, které se líbilo po osmi letech v Krkonoších natolik, že si pobyt ještě jednou zopakuje. „Byli jsme v červnu na pět dní na dovolené ve Špindlu a byla jsem velmi příjemně překvapená. Všude málo lidí, nádherně jsme si to užili, prošli jsme toho spoustu. Krkonoše jsou prostě krásné. Rovnou jsem si zarezervovala další týden v srpnu. Líbí se mi, že hotel nabízí zdarma lanovku na Medvědín,“ líčila nadšeně.

Na podobný příjemný bonus, lanovku zdarma na Černou horu, láká návštěvníky rovněž hotel Omnia v Janských Lázních. „Snížili jsme cenu za ubytování i jídlo v restauraci. Nabízíme speciální balíčky, díky kterým lidé můžou využít koloběžku nebo elektrokolo. Automaticky má každý klient v ceně wellness, lanovku a tenis v naší hale. Pobyt je tak pro hosty ve srovnání s loňským létem cenově příjemnější,“ řekl Marek Šustr, ředitel hotelu Omnia v Janských Lázních.

Je smířen s tím, že kapacita nezůstane úplně obsazená. „Ani nemůžeme čekat, že bychom měli o prázdninách takovou obsazenost jako loni. Nicméně věříme, že hodně pokojů se prodá na poslední chvíli,“ uvedl.

České peníze by měly zůstat v ČR

Také Pec pod Sněžkou má k dispozici volné kapacity. Potvrzuje to Karel Rada, ředitel Hotelu Horizont. „Situace se nás dotkla velmi výrazně, ale poradili jsme si a doufáme, že se sezona rozjede. Červenec se zvedá, máme ho naplněný zhruba na 55 procent. Pokud ho budeme mít zaplněný na 70 procent, budeme rádi. Rozhodující bude podzim, kdy bude klíčové, jestli budou pokračovat firemní akce,“ přiznal.

Rozhlednu Žaltman v Jestřebích horách v říjnu rozebrali zdarma nadšenci z Červeného Kostelce. Letos vyroste nová, otevřená bude 24. září.
Veřejná sbírka na rozhlednu Žaltman vynesla přes dva miliony

„České peníze by měly zůstat za tohoto průšvihu v České republice, aby podpořily tuzemskou ekonomiku,“ namítl Martin Jandura.

Ubytovací kapacity v Peci pod Sněžkou rozšíří nový čtyřhvězdičkový Grand Hotel Hradec. Po tříleté výstavbě otevře během prázdnin přímo v centru horského střediska před parkovištěm na lanovku na Sněžku.