Aktuální ztrátu vypočítala na sedm milionů korun. A bude dál narůstat. K přežití lyžařského areálu je podle ní nezbytné okamžité otevření sjezdovek s ujištěním, že v průběhu sezony nebudou opět uzavřeny. „S jistotou nebudeme mít prostředky na náklady v jarním období, kdy již zřejmě nebudeme moci využívat ani program Antivirus, takže nebudeme mít jak na provozní náklady, tak ani na mzdy zaměstnanců. Pokud nedojde k urychlenému otevření sjezdovek, reálně hrozí uzavření areálu a ukončení činnosti, protože nebudeme schopni plnit své závazky,“ říká Kateřina Pilařová.

Ve Špindlerově Mlýně u dolní stanice lanovky na Medvědín bylo v sobotu hodně lidí.
FOTO, VIDEO: Nuda ve Špindlu? Kdepak. Místo lyží si lidé našli jinou zábavu

Kompenzace, o kterých mluvili v pondělí vládní činitelé, považuje za naprosto nedostatečné. „Jen to dokládá, že vláda absolutně nerozumí problematice lyžařských areálů,“ zlobí se.

Rovněž Zina Plchová ze SkiResortu Černá hora - Pec označuje kompenzace pro lyžařské areály za slaboučkou náplast. „Z předběžných návrhů, se kterými ministerstva pracovala v minulých dnech, vyplývá, že kompenzace by lyžařským areálům velikosti SkiResortu Černá hora - Pec pokryly jen zhruba pět procent tržeb za období, kdy jsou uzavřeny, tedy v současné době za období od 27. prosince do 10. ledna. Pro srovnání s Rakouskem, kde se počítá s kompenzací ve výši 50 procent loňských tržeb,“ vypočítává mluvčí velkého střediska ve východních Krkonoších, které provozuje 50 km sjezdovek v pěti areálech.

V pátek večer se poprvé lyžovalo v Mladých Bukách.
FOTO: Večerní lyžování zahájilo zimní sezonu v Mladých Bukách

„K navrženým kompenzacím nemá smysl cokoliv dodávat, určitě se však nejedná o rovné podmínky k podnikání v rámci zemí EU, o kterých tak často slýcháme od našich politiků,“ dodává.

Přestanou upravovat běžecké tratě

Pro SkiResort Černá hora - Pec jsou finanční ztráty obrovské. „Již nyní je jasné, že i kdyby lyžařské areály byly spuštěny do provozu okolo 10. ledna a fungovaly do Velikonoc, tuto ztrátu již nebude možné dohnat. Ztráty oproti minulým zimám se budou dále prohlubovat i proto, že nejsou otevřena ubytovací zařízení, takže areály budou závislé pouze na jednodenních hostech,“ říká Zina Plchová.

Podle ní je to však stále lepší situace, než být závislý na navrhovaných kompenzacích státu, které jsou pro obor lyžařských areálů naprosto nedostatečné. „Dopady budou mít pro mnoho provozovatelů areálů existenční charakter. V případě naší společnosti dojde k zásadnímu omezení investic. Rovněž dojde k výraznému omezení či zastavení úpravy běžeckých tratí. Tato činnost byla hrazena z tržeb vzniklých ze sjezdového lyžování,“ vysvětluje mluvčí SkiResortu Černá hora - Pec.

Zahájení lyžařské sezony v Malé Úpě v pátek 18. prosince.
Lidé měli respekt k opatřením, byli ohleduplní, potěšilo skiareály první den

Pokud vláda ve čtvrtek povolí otevření sjezdovek, lyžařské areály v Peci pod Sněžkou, na Černé hoře i v Mladých Bukách jsou připravené hned obnovit provoz.