„O víkendu panovaly vynikající sněhové podmínky. Důvodem bylo zhruba 20 centimetrů čerstvého sněhu, který ve východních Krkonoších připadl v druhé polovině týdne,“ popsala situaci Zina Plchová ze SkiResortu Černá hora-Pec.

V provozu zůstávají také střediska v Malé Úpě, Harrachově, Rokytnici nad Jizerou i menší areály v Krkonoších. Lyžuje se například v Žacléři, Mladých Bukách, Strážném, Dolním Dvoře, Herlíkovicích, Kněžickém vrchu ve Vrchlabí, Benecku či Vítkovicích v Krkonoších.

Sníh stále mají

Na návštěvnosti hor se nyní projeví ukončení jarních prázdnin zahraničních hostů a většiny regionů ČR. Klesají ceny skipasů i ubytování.

„Ceny skipasů jsou od pondělí levnější, řídit se budou ceníkem standardní sezony. Lyžařské podmínky jsou přitom nejlepší za celou zimu. Na sjezdovkách SkiResortu Černá hora - Pec je od 50 do 100 centimetrů sněhu, otevřeno je 41 km sjezdovek v šesti areálech,“ upřesnila Zina Plchová.

O respirační roušky je velký zájem. Ilustrační foto
V domácí karanténě jsou v Královéhradeckém kraji desítky lidí

Běžkaři mají k dispozici víc než 60 km upravených tras, zejména v okolí Černé a Světlé hory a Pece pod Sněžkou. V provozu jsou denně také další aktivity jako Černohorská sáňkařská cesta, sněžný tobogán snowtubing v Janských Lázních i nejvýše položené kluziště v Malé Úpě.

Ceny hotelů šly dolů

Také Skiareál ve Špindlerově Mlýně nabízí v těchto dnech jedny z nejlepších lyžařských podmínek za letošní zimní sezonu. Areál je kompletně v provozu. K dispozici má více než 20 km denně upravovaných sjezdovek a lyžuje se na 50 - 60 cm sněhu. Teploty se pohybují těsně kolem nuly.

„Vzhledem k tomu, že již opadl hlavní únorový nápor lyžařů a díky tomu jsou nulové čekací doby u lanovek, sjezdovky vydrží upravené do odpoledních hodin. Lyžování je tak nejen bezpečné, ale i komfortní,“ uvedl ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš.

V Albeřické jeskyni probíhá speleologický výzkum pod vedením Radko Táslera.
Jeskyňáři v Albeřické jeskyni objevili rozsáhlý labyrint chodeb

Podle něj má lyžařské středisko v plánu udržet sníh a příznivé lyžařské podmínky až do poloviny dubna. Špindl nabízí skipasy na březen od 350 Kč přes e-shop gopass.cz, od 16. března existuje možnost získat k ubytování ve vybraných partnerských hotelech skipas zcela zdarma.

Po únorové špičce klesá v březnu počet hostů v horských střediscích a s ním také ceny v hotelích a penzionech. „Od prvního března je situace tradičně klidnější, především poté, co končí jarní prázdniny. Největší nápor od tohoto týdne opadl, dolů šly také ceny za ubytování,“ potvrdil Martin Jandura z infocentra Špindl.INFO, majitel ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com.

Horská služba měla 45 zásahů za den

Zatímco v tomto týdnu jsou už krkonošské sjezdovky o poznání volnější, před týdnem byly narvané k prasknutí. Členové Horské služby Krkonoše vyráželi během jediného dne k 45 zásahům. Sedmnáct z nich se týkalo cizinců. Vévodili jim Holanďané s deseti úrazy. K nejvíce zraněním došlo při sjezdovém lyžování a snowboardingu, nejčastěji se jednalo o zranění kloubů a zlomené končetiny. Počasí také výrazně zkomplikovalo pohyb na vrcholu a vyšších partiích Sněžky.

Při jarních prázdninách se i na sjezdových tratích, určeným zkušeným lyžařům, pohybuje větší množství dětí než obvykle. „Všem lyžařům i snowboardistům proto doporučuji, aby jezdili ohleduplně k ostatním, zbytečně neriskovali a především dávali pozor na možné překážky před nimi,“ upozornil návštěvníky skiareálů náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

MÚ Dvůr Králové nad Labem
Novým tajemníkem ve Dvoře Králové bude Jan Sedláček