Vyhlašuje ji Evropská komise, která takto hledá již sedmým rokem excelentní turistickou destinaci. Cestování bez bariér je letošním nosným tématem.

„Zpřístupňovat hory lidem s pohybovým omezením se snažíme již léta," připomněl ředitel Správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka. „Víme, že nejde jen o zdravotně handicapované návštěvníky, ale také o seniory nebo rodiče s dětmi. Celá skupina představuje zhruba deset procent populace," vypočítal a dodal, že ke zlepšení stavu v terénu mnohdy stačí jen málo. „Pomůže třeba jen lehce upravit povrch cesty, její zmapování a popsání," dodal. Ochranáři hor uzpůsobili deset tras a mají přichystané projekty, díky nimž přibudou další desítky možností. „V pondělí 29. dubna se uskuteční před odbornou komisí finální prezentace možností aktivit pro hendikepované přímo v terénu. Mezi delegáty jsou i zástupci Svazku měst a obcí Krkonoše," připomněla Dáša Palátková ze svazku.

Porota se projde Obřím dolem

Porota navštíví Janské Lázně a Pec pod Sněžkou a na vlastní kůži si vyzkouší bezbariérovou trasu Obřím dolem. „Bude těžké za krátký čas ukázat porotě vše, co bychom chtěli. Všude máme nějakou nabídku, nějaké služby, které mohou využít lidé s omezením. Snažili jsme se ale vytvořit program, který by nejlépe ukázal, že jsme připraveni," řekl předseda Svazku Krkonoše, vrchlabský starosta Jan Sobotka.

„Pozvali jsme kolegy z Karkonoskiego Parku Narodowego, kteří též již řadu let pamatují na hendikepované a mají pro ně připravenou širokou nabídku," doplnil Hřebačka.

Zbývá připomenout, že za Krkonoše bez bariér získala Správa KRNAP v roce 2012 prestižní ocenění Mosty. Projekt s celkovým rozpočtem bezmála jeden milion korun byl spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis.

Podíl vozíčkářů

S vytipováním cest už v první etapě projektu zaměstnancům národního parku pomáhají právě vozíčkáři. „Několikrát jsme měli díky mapování cest šanci se dostat na hory, někteří vozíčkáři Krkonoše buď dlouho, nebo dokonce vůbec, neviděli. Takže ta dobrovolná práce pro ně byla i velkou radostí," komentoval před časem přínosnou spolupráci ředitel Klubu vozíčkářů Jan Roček. Trasy pro handicapované jsou v terénu vyznačeny speciálními turistickými směrovkami. Nejsnazší znázorňuje logo vozíčkáře modré, středně obtížné červené a nejobtížnější černé.

Podle obtížnosti

Nejméně obtížnou trasou z vyznačených TOP 10 je v Krkonoších cesta z Benecka přes Rovinku na Třídomí. Nejobtížnější pak trasa ze Špindlerovy boudy na Petrovu bodu. Mnozí vozíčkáři mají doma přehlednou brožurku. Jsou v ní informace o délkách a převýšení, o tom, jaký mají cesty povrch a kvalitu.

Zájemci v ní najdou různá doporučení. Například pro koho konkrétně je cesta sjízdná nejlépe a pro koho naopak méně. Jsou zde i tipy na možnosti občerstvení či nouzový úkryt v případě potřeby, důležitá telefonní čísla na kontaktní místa Horské služby Krkonoše a pod.⋌