Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, vyplynulo z údajů zveřejněných na webu. Horská služba dnes vydala pro Krkonoše úpozornění před silným větrem, zvláště pak na hřebenech hor může dosahovat v nárazech rychlosti přes 108 km/h. Meteorologové dnes ráno uvedli, že může mít v nárazech až 125 km/h, tedy sílu orkánu.

"Dnes fouká v nárazech kolem 180 km/h a vzhledem k předpovědi máme zavřeno," napsal ČTK ve zprávě SMS správce České poštovny na Sněžce Dalibor Blaha.

Údaje o rychlosti větru na Sněžce se mohou lišit podle toho, kde se měří. Například polská horská služba dnes stejně jako v sobotu uváděla rychlost větru kolem 90 km/h. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na twitteru v sobotu uvedl, že do 13 hodin byl na Sněžce zaznamenám náraz větru o síle 166 km/h.

Sněžku nelze brát jako reprezentativní místo toho, co se děje jinde v Krkonoších. Sněžka svým jehlanovým tvarem ční do volné atmosféry a tamní klima je navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské. Roční průměrná teplota na Sněžce je 0,2 stupně Celsia.

Automobil jede po zasněžené silnici, ilustrační foto.
Některé silnice v Krkonoších a Orlických horách byly sjízdné jen s opatrností

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů nad mořem ráno dosahoval vítr v nárazech rychlosti 90 km/h. Byla tam silná mlha, dva stupně nad nulou a v okolí asi šest centimetrů sněhu, uvedla dnes krkonošská horská služba.

"Hřebenové túry v Krkonoších za současného stavu nedoporučujeme. Upozornění platí pro celé hory, na hřebenech je riziko největší," řekl dnes ČTK Radoslav Groch z Horské služby Krkonoše

Kabinová lanovka z Pece pod Sněžkou na Sněžku po dobu odstávky od pondělí 2. listopadu do 4. prosince mohla jezdit jen o víkendech a také 16. a 17. listopadu. Mezi hlavní úkony pravidelné údržby patřila diagnostika stavu hlavních ložisek převodových skříní a poháněcích lanových kotoučů. Aktuální informace o provozu a podmínkách přepravy jsou na webu lanové dráhy. Lanovka je v provozu denně v závislosti na počasí od 8 do 18 hodin.

Kabinovou lanovku, která patří městu Pec pod Sněžkou, tvoří dva úseky, a to Pec - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka s celkovou délkou dráhy kolem 3,5 kilometru. Z hlediska převýšení je v Česku nejextrémnější kabinovou lanovku. Převýšení lanové dráhy z dolní stanice v Peci do horní stanice na Sněžce je přes 700 metrů.

Lyžařské vleky a lanovky jsou kvůli protikoronavirovým opatřením zastaveny, netýká se to ale městských systémů a lanovek, které jsou v provozu v létě, uvedli zástupci lanové dráhy Sněžka.

Následky vichřice na Královéhradecku.
Silný vítr vyřadil z chodu rozvody vysokého napětí

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji silný vítr lámal stromy a místy komplikoval dopravu. Hasiči od soboty do nedělních 8 hodin zasahovali u 65 událostí, z toho asi 45 výjezdů souviselo s větrem. Nejvíce případů, zhruba 35, bylo na Rychnovsku. ČTK to řekla mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. V sobotu byly také v kraji tisíce domácností kvůli poruchám na elektrickém vedení bez proudu, energetici postupně závady odstranili.

"Dnes máme zatím asi jen tři události, většinou jde o popadané stromy na silnice, které museli profesionální a dobrovolní hasiči odklízet," uvedla dnes ráno pro ČTK Götzová.

V Královéhradeckém kraji má být v neděli oblačno až polojasno, místy až zataženo, teploty do 12 stupňů Celsia, na horách do osmi stupňů nad nulou. Vítr může dosahovat v nárazech rychlosti až 90 km/h, v Krkonoších až 125 km/h.