„Uvolněné množství sněhu už bylo poměrně veliké. Šlo o laviny z mokrého sněhu. Všechny spadly, když byl vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí a uvolnily se samovolně,“ uvedl vedoucí lavinové prevence Horské služby ze Špindlerova Mlýna Robert Dlouhý.

Dva stejné případy řešili krkonošští horští záchranáři na cestě úbočím Kozích hřbetů. Jeden v sobotu 30. prosince, druhý nad ránem 1. ledna 2024.
Horská služba v Krkonoších zachraňovala na Nový rok turisty u Kozích hřbetů

Aktuálně je na hřebenech Krkonoš zhruba 100 až 130 cm sněhu a platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. Za poslední tři dny napadlo na ledovou krustu 50 cm nového sněhu. V polohách pod 1200 metrů nad mořem je sněhová pokrývka vlhká až podmáčená, voda postupně odtéká a mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé.

Podle Roberta Dlouhého je možné uvolnění laviny hlavně při velkém dodatečném zatížení, výjimečně i při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. „Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu,“ konstatoval Dlouhý.