Smečka psů, musher a ještě za nimi běžkař. Kdo se o víkendu pohyboval ve východní části Krkonoš, mohl tohle neobvyklé spojení potkat. Do závodu Ledová jízda vyrazily přes dvě desítky týmů a letos nově, i sólo účastníci kategorie Traper.

Start za svitu měsíce a před publikem

Klání začalo atraktivní noční etapou se začátkem na osvětlené sjezdovce v Dolním Dvoře. V obou případech tak došlo ke změně proti předchozím ročníkům. „V den našeho startu se běžela Krkonošská 70, takže jsme začátek posunuli na šest večer. A byl to dobrý tah. Svítil měsíc, přišlo hodně diváků, odhadoval bych to až ke dvěma tisícům. Start ve třech vlnách po deseti spřeženích pro ně byla velká show," spokojeně se ohlédl ředitel závodu Aleš Pícl.

Pak už ale týmy zmizely na hřebeny Krkonoš, odkud se vrátily až v pondělí. To patří k charakteristickým rysům Ledové jízdy. Dvoudenní bivak v přírodě a všechny potřebné zásoby s sebou.

Začalo se ale měnit počasí. „Při nedělní etapě foukalo i sněžilo, takže závodníci přijížděli zasněžení, s omrzlými vousy, ale spokojení. Užili si to. Jenže pak přišla další změna, v pondělí ráno výrazně pršelo. Dolní Dvůr leží ještě níže a bylo by riskantní v takových podmínkách závodit, proto byla poslední etapa už jen dojezdová, bez měření času," přiblížil situaci Aleš Pícl.

PŘESUNOUT START Ledové jízdy na sjezdovku v Dolním Dvoře se ukázalo jako velmi dobrý tah, který přilákal i množství diváků. Na hřebenech se pak musheři potýkali s rozmary horského počasí.

Vítězství letos získala dvojice Martin Bílý, Michal Ženíšek, před Radkem Havrdou a Jiřím Rolečkem. Dělilo je pouhých 40 vteřin, týmy si tak prohodily pořadí z loňského roku. Polský musher Wojtek Sygula dojel čtvrtý, Rakušan Robert Reitinger jedenáctý.

„Krásné hory, široké a pěkně upravené tratě, takže to byl povedený závod. Moc se mi líbil i večerní start do sjezdovky," nešetřil chválou vítěz Martin Bílý. Ten se na vrchol propracovával doslova po stupínkách.

„Jde to krásně po sobě, co rok, to o jedno místo lepší příčka. Začínal jsem na pátém a teď je to zlato. A příští rok se pokusím o obhajobu," věří musher od Šumavy, který má doma 25 psů. „Z nich jsem vybral deset nejlepších a ti nás dovezli k vítězství."

Ledovku si poprvé vyzkoušel i trapeři

Poprvé v historii závodu se objevila kategorie Traper. „Někteří musheři se necítí na absolvování celé trasy se vším všudy, přesto si chtěli Ledovku vyzkoušet. Vyšli jsme jim proto vstříc a nemusí tak mít lyžaře, kompletní smečku či výbavu," vysvětli Aleš Pícl

Příští rok bude na řadě 25. Ledová jízda. Tedy jubilejní. „Zatím spíš řešíme ještě závod letošní, ale určitě chceme, aby to mělo úroveň. Jak závodní, tak pořadatelskou. Start bychom rádi zachovali na sjezdovce u hotelu Ettel a přilákali ještě víc návštěvníků," má zatím jasno Aleš Pícl.

Vzhledem k trasám v Krkonošském národním parku závod nemůže být příliš masovou záležitostí, startovní pole ale může být kvalitnější. „Proto jsme letos pozvali například Robert Reitingera. Aby viděl, jak to tu chodí a předal dobré reference svým rakouským kolegům," dodal ředitel závodu.

Ledová jízda memoriál Václava Vojtěcha

Každý ročník Ledové jízdy je připomínkou neobvyklého života Dr. Václava Vojtěcha, cestovatele a spisovatele. Ten 27. ledna 1929 v rámci expedice admirála Byrda vstoupil jako první Čech na území Antarktidy, za což obdržel (rovněž jako první a dosud jediný Čech) nejvyšší americké vyznamenání, Zlatou Medaili Kongresu USA. Své zážitky a dojmy popsal na nesčetných úspěšných přednáškách, ve spoustě novinových článků, a také v knize Námořníkem, topičem a psovodem za jižním polárním kruhem. Ta je cenným historickým svědectvím o organizaci a průběhu polárních výprav ve zlomové první třetině 20. století.

Konečné pořadí:

kategorie Ledová jízda:

1. Martin Bílý, Ženíšek Michal

2. Radek Havrda, Roleček Jiří

3. Mikolášek Miloslav, Suchý Jiří

kategorie Traper:

1. Michal Němec

2. Habásko Roman

3. Zetková Jana