Pomyslené zlato získali v soutěži Mosty 2011 za projekt Krkonoše bez bariér. Národní rada pro zdravotně postižené tak ocenila letitou aktivitu Správy KRNAP o zpřístupnění Krkonoš hendikepovaným spoluobčanům.

Ocenění v kategorii Instituce veřejné správy převzal z rukou patronky akce, Livie Klausové, ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka spolu s autorem projektu Krkonoše bez bariér Michalem Skalkou.

„Ocenění je pro nás velikou motivací. Vážíme si této zpětné vazby, která nás utvrzuje v tom, že aktivity, které děláme mají smysl. Již nyní pracujeme na dalších, které, věřím, hendikepovaní návštěvníci hor uvítají,“ uvedl ředitel Hřebačka.

Projekt Krkonoše bez bariér již lidé znají. Zvláště ti, kterým je určen, tedy hendikepovaní návštěvníci.

Právě pro ně, ale také například pro seniory nebo rodiny s kočárky, bylo zatím vytipováno deset vhodných tras bez nutnosti stavebních zásahů. „Trasy za aktivní spoluúčasti hendikepovaných správci hor zmapovali, popsali, zanesli do mapového podkladu, uveřejnili informace na internetu, vybavili turistickou infrastrukturou, vyznačili v terénu a následně propagovali,“ přiblížil mluvčí národního parku Radek Drahný.

Nejméně obtížnou trasou z vyznačených TOP 10 je cesta z Benecka přes Rovinku na Třídomí. Nejobtížnější pak trasa ze Špindlerovy boudy na Petrovu bodu. U všech jsou v propagačním materiálu informace o délkách a převýšení, o tom, jaký mají povrch a kvalitu. Zájemci zde najdou také různá doporučení. Například na to, pro koho konkrétně je cesta sjízdná nejlépe a pro koho naopak méně. Jsou zde i tipy na možnosti občerstvení či nouzový úkryt v případě potřeby, důležitá telefonní čísla na kontaktní místa Horské služby Krkonoše. V letošním roce ke zmíněným trasám přibude dalších sedm, které projekt nynějších třiatřicet kilometrů bezbariérových cest rozšíří o dalších přibližně deset kilometrů.