Podle meteorologů bylo v pátek 12. ledna ráno na hřebenech Krkonoš mínus 9 stupňů, v páteční předpovědi očekávají ojediněle slabé sněžení a na horách denní teploty -6 až -3 °C. Na sobotu předpokládají sněžení nebo sněhové přeháňky, které budou na horách četnější.

Horská služba Krkonoše v pátečním hlášení uvedla, že na hřebenech Krkonoš je zhruba 100 až 130 cm sněhu. Na ledovou krustu napadlo za poslední sněžení nad 1200 metrů nad mořem 50 cm nového sněhu v kombinaci se silným větrem. V sněhové pokrývce se začínají tvořit hranaté krystaly. Horská služba upozorňuje, že na závětrných svazích nad 1200 metrů nad mořem se mohou vyskytnout laviny z navátého sněhu. Platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice.

„Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, výjimečně i při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu,“ popsal aktuální situaci Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.