Postupně vždy v sobotu představíme dvaadvacet zajímavých lidí, kteří reprezentují region svými výrobky.

Čtenáři mohou prostřednictvím kuponu z novin posílat hlasy těm, kteří je nejvíce zaujmou. Kupon jste mohli najít v sobotním vydání na straně 2. Stačí zaškrtnout svého favorita, poslat vystřižený kupon na adresu redakce a těšit se na zimní losování o hodnotný balíček produktů.

První z držitelů, které postupně představíme, je Hana Wondráčková. Certifikát získala v roce 2007. „Písmena AP jsou iniciály mojí babičky.Díky babičce se mohu této práci věnovat. Proto jsou její iniciály v názvu značky," říká Hana Wondráčková.

K rukodělné práci měla blízko odmala, ale že by se jí na vlastních lukách páslo někdy dvanáct oveček, jako je tomu dnes, si zřejmě úplně představit neuměla. „Máme k horám i půdě tady vztah, proto jsme se vždy o pozemky kolem nás starali. Začalo to tak polehoučku, když přišla první ovečka dárkem, a pak se to začalo nabalovat a chov se rozjel," říká žena, která se po určité době, kdy výkupní cena vlny na trhu klesala, rozhodla, že se pokusí vlnu zpracovávat sama a začala se pídit, jak na to.

„Z Polska jsme si přivezli první kolovrátek a říkali si, že v nejhorším to bude aspoň pěkná dekorace v našem pensionu. Jednou k nám na dovolenou přijela paní z Německa, která se zajímala, co děláme s vlnou. Řekla jsem jí, že zatím nic, ale že bych chtěla naučit vlnu zpracovávat a že jsem si koupila kolovrátek, ale zatím jsem na něm příst nezkoušela. Prohlédla náš kolovrátek, řekla, co mu chybí, můj manžel ho opravil, ona mě naučila základy. Pak jsem se informovala dál, mimo jiné jsem navštívila kurz na Severu v Horním Maršově, dále to byly hodiny tvrdé dřiny a trpělivé práce, než jsem dokázala příst tenké nitky. Nakonec mě před lety oslovila Místní akční skupina, abych svou dovednost předvedla na maloúpském jarmarku. K myšlence, abych zkusila získat certifikát Krkonoše originální produkt, mě přivedla Daniela Roudná z Rudníku. Komise se o vše zajímala, rozhodla kladně, a tak mám certifikát," dodala Hana Wondráčková.

Spolu s manželem Zikmundem pečují o dvanáct oveček, polovina jsou letošní jehňata.

Všechny činnosti zatraktivňují podnikání v Pensionu U Wondráčků. Manželé se zároveň zasluhují o to, aby veřejnost poznala řemeslnou výrobu i chovatelství přímo v krkonošské přírodě.

Návštěvníci vidí, co obnáší postarat se o ovečky, jsou svědky procesu, při kterém se musí ovce ostříhat, vlna vyprat, usušit, načesat a pak teprve spřádat na kolovrátku. Na konci všeho je nejen Maloúpská vlna AP, ale také teploučké výrobky, které se vzpomínkami na svou babičku plete Hana Wondráčková.